Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zasady organizowania przetargu na sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz warunki odstąpienia od przetargu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.97.443

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 września 1999 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Przedsiębiorstwo państwowe, zwane dalej "sprzedawcą", sprzedaje środki trwałe w drodze publicznego przetargu.
§  2.
1.
Przetarg prowadzi powołana spośród pracowników sprzedawcy komisja przetargowa w składzie co najmniej 3-osobowym lub na zlecenie sprzedawcy podmiot gospodarczy dający rękojmię należytego wykonania zlecenia, zwane dalej "prowadzącym przetarg".
2.
Sprzedawca może ustalić regulamin przetargu, w którym określa szczegółowy tryb działania komisji przetargowej.
§  3.
W przetargu nie mogą uczestniczyć:
1)
osoby wchodzące w skład komisji przetargowej, podmiot gospodarczy wymieniony w § 2 oraz osoby, którym ten podmiot powierzył prowadzenie przetargu,
2)
małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo osób, o których mowa w pkt 1.
§  4.
1.
Przetarg ma charakter publiczny.
2.
Przetarg przeprowadza się w następujących formach:
1)
przetargu ustnego (licytacja),
2)
przetargu pisemnego (zbieranie ofert).
§  5.
1.
Przed przystąpieniem do przetargu sprzedawca ustala cenę oszacowania środków trwałych przy uwzględnieniu ich aktualnej wartości rynkowej. Wycena ta może być dokonana przez rzeczoznawców.
2.
Cena oszacowania nie może być niższa niż aktualna wartość rynkowa, a jeżeli tej wartości nie można ustalić, to nie może być niższa od początkowej wartości księgowej, uwzględniającej skutki przeszacowania i zmniejszonej o stopień umorzenia.
3.
Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia.
§  6.
1.
Cena oszacowania jest ceną wywoławczą.
2.
Sprzedaż nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywoławczej, chyba że zachodzi przypadek przewidziany w § 29.
§  7.
Sprzedawca ustala wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedawanego środka trwałego tytułem zabezpieczenia wykonania wynikającego z przetargu.
§  8.
1.
Prowadzący przetarg wyznacza termin przetargu oraz ogłasza obwieszczenie o przetargu (zaproszenie do składania ofert).
2.
Termin przetargu należy wyznaczyć tak, aby między datą obwieszczenia o przetargu a terminem przetargu upłynęło co najmniej 14 dni.
§  9.
1.
Obwieszczenie o przetargu określa w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę sprzedawcy oraz prowadzącego przetarg,
2)
miejsce przetargu,
3)
miejsce i termin, w którym można obejrzeć sprzedawane środki trwałe,
4)
rodzaj, typy i ilość sprzedawanych środków trwałych,
5)
wysokość ceny wywoławczej i wysokość wadium,
6)
sposób wpłacenia wadium we wskazanym terminie,
7)
zastrzeżenie, że wadium przepada na rzecz sprzedawcy, jeżeli żaden z uczestników licytacji nie zaofiaruje ceny nabycia równej co najmniej cenie wywoławczej,
8)
informację, że wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone bezpośrednio po dokonaniu wyboru oferty, a oferentowi, którego oferta została przyjęta, zostanie zarachowane na poczet ceny; jeżeli wadium złożone przez nabywcę było w innej formie niż w gotówce, ulega zwrotowi po zapłaceniu ceny nabycia.
2.
W zaproszeniu do składania ofert określa się ponadto:
1)
miejsce, termin i tryb składania ofert oraz okres wiązania ofert,
2)
zastrzeżenie, że sprzedawcy przysługuje prawo swobodnego wyboru oferty, jeżeli uczestnicy przetargu zaofiarowali tę samą cenę,
3)
zastrzeżenie, że wadium przepada na rzecz sprzedawcy, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta, uchyli się od zawarcia umowy,
4)
informację, że wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone bezpośrednio po dokonaniu wyboru oferty, a oferentowi, którego oferta została przyjęta - zostanie zarachowane na poczet ceny.
§  10.
1.
Obwieszczenie o przetargu zamieszcza się w codziennej prasie krajowej lub lokalnej w zależności od wartości przedmiotu przetargu w sposób umożliwiający dotarcie do szerokiego kręgu zainteresowanych oraz na widocznym miejscu w lokalu sprzedawcy, a także w innych miejscach uznanych za celowe, jeżeli zaś przeprowadzenie przetargu zlecono podmiotowi gospodarczemu, o którym mowa w § 2 ust. 1 - również w lokalu tego podmiotu.
2.
Jeżeli wartość przedmiotu przetargu stanowi dziesięciokrotną kwotę określoną w odrębnych przepisach w sprawie uznawania składników majątkowych za środki trwałe, to obwieszczenie, o którym mowa w ust. 1, podlega zamieszczeniu w codziennej prasie krajowej.