§ 12. - Zasady organizowania kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, wspomaganie nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii oraz zakres świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym w tym celu do pracy za granicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.67.757

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2000 r.
§  12.
1.
Szkołą kieruje dyrektor, a szkolnym punktem konsultacyjnym - kierownik.
2.
Minister, na wniosek dyrektora Zespołu, ustala szkoły, do których dyrektorów oraz nauczycieli kieruje się z kraju.
3.
Minister powierza stanowisko dyrektora Zespołu i stanowiska dyrektorów szkół, a także odwołuje z tych stanowisk.
4.
Kandydatów na stanowiska dyrektorów szkół, o których mowa w ust. 2, wyłania się w drodze konkursu przeprowadzanego przez komisję konkursową powoływaną przez ministra.
5. 4
Stanowiska kierowników szkolnych punktów konsultacyjnych powierza i z tych stanowisk odwołuje dyrektor Zespołu, za zgodą ministra, po zasięgnięciu opinii kierownika placówki dyplomatycznej lub konsularnej.
6.
Kwalifikacje wymagane od dyrektorów szkół określają odrębne przepisy.
7.
Osoby, którym ma być powierzone stanowisko dyrektora szkoły, o której mowa w ust. 2, zatrudnia minister na podstawie umowy o pracę na czas określony równy okresowi powierzenia.
8.
Jeżeli w danym kraju funkcjonuje więcej niż jedna szkoła, dyrektor Zespołu może powierzyć dyrektorowi jednej ze szkół nadzorowanie i koordynowanie pracy pozostałych szkół.
9.
Nauczycieli szkół, którzy nie zostali skierowani z kraju, zatrudniają dyrektorzy szkół lub kierownicy szkolnych punktów konsultacyjnych, na podstawie umowy o pracę na czas określony odpowiadający okresowi faktycznego prowadzenia zajęć edukacyjnych.
10.
Minister, na wniosek dyrektora Zespołu, może powierzyć nauczycielowi zatrudnionemu w szkole realizującej ramowy plan nauczania stanowisko wicedyrektora, jeśli szkoła liczy więcej niż 12 oddziałów.
11.
Odwołanie ze stanowiska dyrektora szkoły i cofnięcie mu skierowania do pracy za granicą oraz cofnięcie takiego skierowania nauczycielowi stanowi podstawę rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.
4 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.72.840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2000 r.