§ 11. - Zasady opodatkowania przychodów, osiąganych w wylęgu i hodowli drobiu, nie prowadzonych w ramach gospodarstwa rolnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.2.10

Akt utracił moc
Wersja od: 14 stycznia 1961 r.
§  11.
1.
Podatnicy, opłacający ryczałt na zasadach niniejszego rozporządzenia, zostaną wyłączeni z grup osób opłacających ryczałt i opłacać będą podatek dochodowy lub podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych na podstawie decyzji właściwego organu finansowego prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej za cały rok podatkowy w przypadku:
1)
utraty warunków do opłacania ryczałtu i zawiadomienia o tym organu finansowego,
2)
stwierdzenia niezgodności ze stanem faktycznym danych zawartych we wniosku lub w zawiadomieniu bądź stwierdzenia, że podatnik nie przestrzega przepisów w zakresie wydawania i przechowywania rachunków,
3)
niezawiadomienia organu finansowego o utracie warunków do opłacania ryczałtu bądź o zmianach mających wpływ na wysokość ryczałtu.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 i 3 wyłączenie z grupy osób opłacających zryczałtowany podatek i opłacanie podatku dochodowego lub podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych następuje niezależnie od ciążącej na podatniku odpowiedzialności na podstawie prawa karnego skarbowego.
3.
W przypadku określonym w ust. 1 kwoty wpłacone tytułem ryczałtu zalicza się na podatek dochodowy, a jeżeli na podatniku ciąży obowiązek podatkowy również i w podatku obrotowym - nadwyżkę przekraczającą kwotę podatku dochodowego zalicza się na podatek obrotowy.
4.
W razie wyłączenia z ryczałtu dokonanego w związku z zawiadomieniem przez podatnika o utracie warunków do opłacania ryczałtu podatnicy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wylęgu i hodowli drobiu:
1)
w rozmiarach nie przekraczających rozmiarów określonych w § 1 ust. 3 - obowiązani są, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po doręczeniu decyzji o wyłączeniu z ryczałtu, do prowadzenia ewidencji zawierającej wykaz zakupionych, jak również sprzedanych sztuk drobiu (piskląt, kurcząt, kur, kogutów, kaczek) i jaj oraz nadal do wydawania i przechowywania rachunków stwierdzających sprzedaż drobiu i jaj (§ 3 ust. 2),
2)
w rozmiarach przekraczających rozmiary określone w § 1 ust. 3 - obowiązani są do założenia właściwych ksiąg w terminie określonym w pkt 1.