§ 1. - Zasady opodatkowania przychodów, osiąganych w wylęgu i hodowli drobiu, nie prowadzonych w ramach gospodarstwa rolnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.2.10

Akt utracił moc
Wersja od: 14 stycznia 1961 r.
§  1.
1.
Zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego przychody z działalności gospodarczej w zakresie wylęgu i hodowli drobiu, osiągane:
1)
z ferm indyczych i gęsich,
2)
z ferm kurzych i kaczych o obsadzie niosek: kur - w ilości nie przekraczającej 300 sztuk, kaczek - w ilości nie przekraczającej 150 sztuk,
3)
z ferm produkujących kurczęta i kaczki rzeźne w ilości nie przekraczającej rocznie 1.000 sztuk,
4)
z zakładów wylęgu drobiu, posiadających aparaty wylęgowe o łącznej pojemności komór lęgowych nie przekraczającej 500 sztuk jaj.
2.
Zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego na okres pierwszych trzech lat prowadzenia przedsiębiorstwa przychody z działalności gospodarczej w zakresie hodowli drobiu osiągane:
1)
z założonych w okresie od dnia 1 stycznia 1961 r. do dnia 31 grudnia 1963 r. ferm kurzych i kaczych o obsadzie niosek: kur w ilości nie przekraczającej 1.000 sztuk, kaczek w ilości nie przekraczającej 500 sztuk,
2)
z założonych w okresie od dnia 1 stycznia 1961 r. do dnia 31 grudnia 1965 r. ferm produkujących kurczęta, tzw. brojlery, pod warunkiem zawarcia i wykonania umowy na dostawę całej produkcji do skupu państwowego.
3.
Zwalnia się od podatku obrotowego przychody z działalności gospodarczej w zakresie wylęgu i hodowli drobiu osiągane:
1)
z ferm kurzych i kaczych o obsadzie niosek: kur - w ilości nie przekraczającej 1.000 sztuk, kaczek - w ilości nie przekraczającej 500 sztuk; dotyczy to również ferm, o których mowa w ust. 2 pkt 1,
2)
z zakładów wylęgu drobiu, posiadających aparaty wylęgowe o rocznej pojemności komór lęgowych nie przekraczającej 7.200 sztuk jaj.
4.
Ilość niosek przyjmuje się według stanu z dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, a w przypadku gdy działalność gospodarczą rozpoczęto w ciągu roku podatkowego - według stanu z pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto działalność.
5.
Zmiany osoby podatnika bądź przeniesienie fermy hodowli drobiu na inne miejsce nie uważa się za założenie nowej fermy w rozumieniu przepisu ust. 2.
6.
Osoby, którym przysługują zwolnienia od podatku obrotowego i dochodowego na podstawie ust. 2, obowiązane są zawiadomić o prowadzeniu hodowli drobiu właściwe organy finansowe prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania tej działalności. Niezłożenie w terminie zawiadomienia powoduje utratę prawa korzystania ze zwolnienia.