Rozdział 2 - Kierowanie do wojskowej komisji lekarskiej - Zasady określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwość i tryb postępowania w tych sprawach wojskowych komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.77.365

Akt utracił moc
Wersja od: 13 stycznia 1995 r.

Rozdział  2

Kierowanie do wojskowej komisji lekarskiej

§  6. 
1. 
Do wojskowej komisji lekarskiej kieruje się z urzędu lub na prośbę - osoby ubiegające się o wydanie orzeczenia lekarskiego.
2. 
Do wojskowej komisji lekarskiej kieruje się z urzędu:
1)
żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej z innych przyczyn niż z powodu stanu zdrowia,
2)
żołnierzy niezawodowych przed zwolnieniem z:
a)
zasadniczej służby wojskowej,
b)
przeszkolenia wojskowego,
c)
okresowej służby wojskowej

- jeżeli zdaniem lekarza jednostki wojskowej ich stan zdrowia w okresie służby uległ pogorszeniu,

3)
żołnierzy, którzy nie wykonują obowiązków służbowych z powodu choroby:
a)
żołnierzy zawodowych - przez kolejne 6 miesięcy,
b)
żołnierzy służby okresowej - przez kolejne 3 miesiące,
c)
żołnierzy służby zasadniczej pełnionej nadterminowo - przez kolejne 60 dni,
d)
pozostałych żołnierzy służby zasadniczej oraz odbywających przeszkolenie wojskowe przez kolejne 30 dni,
4) 6
 żołnierzy zawodowych i niezawodowych, którzy ulegli wypadkom pozostającym w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej lub u których choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej, w celu określenia trwałego uszczerbku na zdrowiu,
5)
żołnierzy zawodowych i niezawodowych, jeżeli orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej jest niezbędne w postępowaniu karnym,
6)
osoby powołane lub zwolnione z czynnej służby wojskowej, które uległy wypadkowi w czasie bezpośredniej drogi z miejsca zamieszkania do jednostki wojskowej lub z powrotem.
3. 
Niezależnie od przyczyn, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4, żołnierz może być skierowany z urzędu do wojskowej komisji lekarskiej, jeżeli w stanie jego zdrowia nastąpiło nagłe pogorszenie, spowodowane wypadkiem lub ujawnieniem choroby, uniemożliwiające lub utrudniające pełnienie obowiązków służbowych.
4.  7
 Żołnierza zawodowego kieruje się na jego prośbę do wojskowej komisji lekarskiej:
1)
gdy stan jego zdrowia uniemożliwia mu pełnienie czynnej służby wojskowej lub służby na zajmowanym stanowisku służbowym,
2)
w każdym czasie, a w szczególności w okresie poprzedzającym zwolnienie z zawodowej służby wojskowej.
§  7. 
1. 
Skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej zarządzają:
1)
dyrektor Biura Kadr Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - w stosunku do oficerów zajmujących stanowiska etatowe generałów oraz zastępców Szefa Biura Ochrony Rządu i dowódców pułków,
2)
dowódca Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - w stosunku do żołnierzy zawodowych pełniących służbę w dowództwie tych jednostek oraz dowódców jednostek nie wymienionych w pkt 1,
3)
szef Biura Ochrony Rządu - w stosunku do żołnierzy zawodowych pełniących służbę w Biurze Ochrony Rządu, nie wymienionych w pkt 1,
4)
dowódcy jednostek wojskowych - w stosunku do żołnierzy w służbie czynnej nie wymienionych w pkt 1-3, pełniących służbę w podległych jednostkach.
2. 
Skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej zarządzają również:
1)
Centralna Komisja Lekarska oraz komisja odwoławcza - w stosunku do każdego żołnierza w sprawach rozpatrywanych przez te komisje,
2)
dowódcy jednostek wojskowych wykonujący rozkaz o zwolnieniu żołnierza z zawodowej służby wojskowej z innych przyczyn niż stan zdrowia - w stosunku do podległych żołnierzy,
3)
sądy i prokuratury wojskowe oraz organy Żandarmerii Wojskowej - w stosunku do żołnierzy pozostających w ich dyspozycji,
4)
kierownicy komórek kadrowych Biura Ochrony Rządu, Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Jednostki Wojskowej 2305 - w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w tych jednostkach.
3. 
Dyrektor Biura Kadr Ministerstwa Spraw Wewnętrznych może kierować do wojskowej komisji lekarskiej wszystkich żołnierzy.
§  8. 
Na podstawie odrębnych przepisów do wojskowej komisji lekarskiej mogą kierować:
1)
organy wojskowe właściwe do ustalania prawa do odszkodowania - wszystkich żołnierzy w czynnej służbie wojskowej,
2)
wojskowe organy emerytalne - emerytów i rencistów wojskowych,
3)
oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - osoby ubiegające się o uznanie za inwalidę wojennego, zbadane przez właściwe komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
§  9. 
1. 
Organy kierujące żołnierza do wojskowej komisji lekarskiej są obowiązane przekazać tej komisji wszelkie informacje oraz dokumenty, które dotyczą okoliczności zachowania żołnierza i mogą mieć znaczenie dla ustalenia związku choroby lub ułomności ze służbą wojskową.
2. 
Na wniosek przewodniczącego wojskowej komisji lekarskiej organy, o których mowa w ust. 1 (w tym także sądy, prokuratury wojskowe oraz organy Żandarmerii Wojskowej), są obowiązane dostarczyć komisji również inne dokumenty niezbędne dla wydania orzeczenia.
§  10. 
Wzór skierowania do wojskowej komisji lekarskiej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6 § 6 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.138.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1995 r.
7 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.138.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1995 r.