Rozdział 1 - Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej. Właściwość i tryb postępowania komisji lekarskich - Zasady określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwość i tryb postępowania w tych sprawach wojskowych komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.77.365

Akt utracił moc
Wersja od: 13 stycznia 1995 r.

Rozdział  1

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej. Właściwość i tryb postępowania komisji lekarskich

§  1.  1
 Przy ustalaniu kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz zasad zaliczania do tych kategorii w stosunku do żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych komisje lekarskie stosują przepisy rozdziału 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278 oraz z 1994 r. Nr 31, poz. 113).
§  2.  2
 Orzeczenie o zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej w stosunku do żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, bez względu na miejsce pełnienia służby, wydaje:
1)
Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zwana dalej "wojskową komisją lekarską",
2)
Okręgowa Wojskowa Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zwana dalej "okręgową komisją lekarską",
3)
Centralna Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zwana dalej "Centralną Komisją Lekarską".
§  3. 
1. 
Do zadań wojskowej komisji lekarskiej należy orzekanie o:
1)
zdolności do czynnej służby wojskowej,
2)
potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego,
3)
potrzebie udzielenia długotrwałego lub stałego zwolnienia żołnierza zawodowego ze względu na stan zdrowia od niektórych zajęć służbowych.
2. 
Ponadto na podstawie odrębnych przepisów do zadań wojskowej komisji lekarskiej należy orzekanie o:
1)
związku ze służbą wojskową chorób i ułomności oraz śmierci żołnierzy w czynnej służbie wojskowej,
2)
stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej lub choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami i warunkami tej służby,
3)
inwalidztwie i jego związku ze służbą wojskową żołnierzy zawodowych uznanych przez tę komisję za niezdolnych do zawodowej służby wojskowej,
4) 3
 związku obrażeń lub śmierci ze służbą wojskową osób powołanych do czynnej służby wojskowej lub z niej zwolnionych, które uległy wypadkowi w czasie bezpośredniej drogi do jednostki wojskowej lub z powrotem,
5)
inwalidztwie rencistów wojskowych poprzez przeprowadzenie badań kontrolnych o orzekanie o związku ich śmierci ze służbą wojskową,
6)
inwalidztwie emerytów i rencistów wojskowych, skierowanych przez wojskowy organ emerytalny,
7)
uprawnieniu członków rodzin żołnierzy zawodowych, emerytów i rencistów wojskowych oraz członków ich rodzin do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia,
8)
związku zranień, kontuzji i innych obrażeń lub chorób z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojenny w sprawach dotyczących osób ubiegających się o inwalidztwo wojenne, badanych przez obwodowe komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
§  4.  4
 Do zadań okręgowej komisji lekarskiej należy:
1)
zatwierdzanie orzeczeń wydanych przez wojskową komisję lekarską,
2)
rozpatrywanie odwołań i sprzeciwów od orzeczeń wydanych przez wojskową komisję lekarską,
3)
orzekanie w sprawach, o których mowa w § 3, w razie uchylenia orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej.
§  5. 
Do zadań Centralnej Komisji Lekarskiej należy:
1)
sprawowanie fachowego nadzoru nad merytoryczną działalnością komisji lekarskich, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2,
2)
udzielanie wytycznych w zakresie orzecznictwa lekarskiego oraz rozstrzygania kwestii spornych lub nasuwających szczególne wątpliwości,
3) 5
 rozpatrywanie sprzeciwów od orzeczeń komisji lekarskich, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2,
4)
współpraca z właściwymi jednostkami organizacyjnymi resortu spraw wewnętrznych oraz innymi organami i jednostkami organizacyjnymi, a także instytucjami naukowo-lekarskimi w zakresie spraw związanych z orzecznictwem wojskowo-lekarskim.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.138.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1995 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.138.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1995 r.
3 § 3 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.138.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1995 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.138.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1995 r.
5 § 5 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.138.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1995 r.