§ 10. - Zasady określania wysokości kar pieniężnych za zanieczyszczenie wód i tryb ich ściągania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.52.252

Akt utracił moc
Wersja od: 13 października 1962 r.
§  10.
1.
Właściwy do spraw gospodarki wodnej organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wymierzający karę, w razie stwierdzenia na podstawie przeprowadzonej kontroli naruszenia przez zakład przepisów art. 160, po przeprowadzeniu rozprawy wydaje decyzję ustalającą różnicę między ilością, stanami i składem ścieków odprowadzonych a ilością, stanem i składem ścieków ustalonych w pozwoleniu wodnoprawnym oraz termin rozpoczęcia obliczania kary. W razie braku pozwolenia różnicę ustala się według zasad określonych w § 4 ust. 2.
2.
Wysokość kary ustala się w decyzji wydanej przez organ określony w ust. 1 po ustaniu naruszenia, stwierdzonego protokolarnie z urzędu lub na wniosek zakładu. Jeżeli jednak do dnia 30 listopada każdego roku nie zostanie usunięte naruszenie przepisów, organ określony w ust. 1 ustali wysokość kary za okres do dnia 30 listopada danego roku.
3.
O decyzjach, o których mowa w ust. 1 i 2, organ wymierzający karę zawiadamia jednostkę naczelną i bezpośrednio nadrzędną nad ukaranym zakładem.
4.
Ukarany zakład obowiązany jest ustalić osobę sprawcy zanieczyszczenia wody i dochodzić od niej według obowiązujących przepisów zwrotu szkody wyrządzonej z jej winy zakładowi. Jednostka bezpośrednio nadrzędna nad ukaranym zakładem obowiązana jest czuwać nad dopełnieniem przez zakład ciążącego na nim obowiązku dochodzenia zwrotu szkody od sprawcy zanieczyszczenia wody.