Rozdział 4 - Semestralne klasyfikowanie słuchaczy w szkołach dla dorosłych - Zasady oceniania, klasyfikowania i promowania słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych dla dorosłych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.47.296

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1998 r.

Rozdział  4

Semestralne klasyfikowanie słuchaczy w szkołach dla dorosłych

§  20.
1.
Semestralne klasyfikowanie słuchaczy obejmuje:
1)
ustalenie listy słuchaczy klasyfikowanych i nie klasyfikowanych w danym semestrze ze wszystkich lub niektórych obowiązkowych przedmiotów nauczania,
2)
wyznaczenie i przeprowadzenie egzaminów klasyfikacyjnych dla słuchaczy nie klasyfikowanych lub egzaminów poprawkowych dla słuchaczy, którzy otrzymali oceny niedostateczne,
3)
rozpatrzenie wniosków o dopuszczenie do egzaminów sprawdzających słuchaczy, którzy wnieśli uwagi do ocen ustalonych przez nauczycieli,
4)
zatwierdzenie wyników klasyfikacji słuchaczy.
§  21.
1.
Słuchacz jest klasyfikowany, jeżeli został oceniony ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów nauczania.
2.
Słuchacz może być nie klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych przedmiotów nauczania, jeżeli z powodu trwającej co najmniej dwa miesiące usprawiedliwionej nieobecności w szkole brak jest podstaw do ustalenia jego ocen semestralnych lub końcowych z jednego, kilku lub wszystkich przedmiotów.
§  22.
1.
Na wniosek słuchacza nie klasyfikowanego z przyczyn usprawiedliwionych nauczyciel przedmiotu wyznacza i przeprowadza egzamin klasyfikacyjny z odpowiedniego zakresu programu nauczania i na jego podstawie ustala ocenę semestralną lub końcową.
2.
Termin egzaminu klasyfikacyjnego z materiału programowego zrealizowanego w danym semestrze powinien być ustalony w porozumieniu ze słuchaczem. Nie może on jednak przypadać po czasie rozpoczęcia klasyfikacji w kolejnym (następnym) semestrze.
3.
Słuchaczom szkół zawodowych, którym z przyczyn usprawiedliwionych nie można było wystawić ocen semestralnych lub końcowych z zajęć praktycznych lub praktyk zawodowych będących podstawą klasyfikacji, szkoła, w miarę możliwości, może organizować zajęcia lub praktyki umożliwiające uzupełnienie programu nauczania.
§  23.
1.
Słuchacz ma prawo do egzaminu sprawdzającego, jeżeli ustalona przez nauczyciela ocena semestralna lub końcowa jest jego zdaniem zaniżona.
2.
Prawo do egzaminu sprawdzającego nie przysługuje słuchaczowi, który otrzymał więcej niż jedną ocenę niedostateczną semestralną lub końcową z obowiązkowych przedmiotów nauczania.
3.
Egzamin sprawdzający przeprowadza się na pisemną prośbę słuchacza, zgłoszoną do dyrektora szkoły (kierownika filii) nie później niż na tydzień przed zakończeniem zajęć w danym semestrze.
4.
Egzaminy sprawdzające przeprowadzają powołane przez dyrektora szkoły trzyosobowe komisje w składzie:
1)
dyrektor szkoły albo inny nauczyciel zajmujący w szkole stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,
2)
nauczyciel uczący słuchacza danego przedmiotu - jako egzaminator,
3)
nauczyciel tego samego lub pokrewnego przedmiotu - jako członek komisji.
5.
Nauczyciel przedmiotu, z którego przeprowadza się egzamin sprawdzający, może być zwolniony z udziału w pracy komisji egzaminacyjnej na własną prośbę lub wniosek dyrektora. Na egzaminatora powołuje się wówczas innego nauczyciela tego przedmiotu z tej lub innej szkoły.
6.
Egzamin sprawdzający z zajęć praktycznych w szkołach zawodowych ma formę zadania praktycznego.
7.
Komisja, o której mowa w ust. 4, może na podstawie przeprowadzonego egzaminu sprawdzającego:
a)
podwyższyć stopień - w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu,
b)
pozostawić stopień ustalony przez nauczyciela - w przypadku negatywnego wyniku egzaminu.
§  24.
Z przeprowadzonych egzaminów klasyfikacyjnych i sprawdzających sporządza się protokół, który stanowi załącznik do arkusza ocen słuchacza. Protokół zawiera odpowiednio: skład komisji lub imię i nazwisko nauczyciela przeprowadzającego egzamin klasyfikacyjny, zadania egzaminacyjne, termin i wynik egzaminu oraz ustalony dla słuchacza stopień z przeprowadzonego egzaminu.
§  25.
1.
W przypadkach wskazujących na możliwość poprawienia w terminie dodatkowym semestralnej lub końcowej oceny niedostatecznej z jednego przedmiotu rada pedagogiczna w postępowaniu klasyfikacyjnym wyznacza słuchaczowi egzamin poprawkowy z tego przedmiotu.
2.
Egzaminy poprawkowe mogą być przeprowadzane w każdym semestrze.
3.
Egzamin poprawkowy przeprowadza nauczyciel danego przedmiotu po zakończeniu semestru jesiennego w terminie do końca lutego lub po zakończeniu semestru wiosennego w terminie do 15 września.
4.
Słuchacz składa egzamin poprawkowy pisemny i ustny z języka polskiego, języka obcego i matematyki, a w szkołach zaocznych - również z tych przedmiotów, z których obowiązują pisemne i ustne egzaminy semestralne lub końcowe. Z pozostałych przedmiotów obowiązuje egzamin ustny.
5.
Egzamin poprawkowy nie dotyczy przedmiotów, z których słuchaczowi wyznaczono w myśl § 11 dodatkowy termin egzaminacyjny, oraz przedmiotów, z których przystępuje on do egzaminu klasyfikacyjnego.
6.
Słuchaczom, którzy przystąpili do egzaminu poprawkowego, w odniesieniu do przedmiotów objętych tym egzaminem nie przysługują uprawnienia wynikające z postanowień § 23 ust. 1.
§  26.
1.
Nauczyciele poszczególnych przedmiotów, co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia klasyfikacji semestralnej, informują słuchaczy o proponowanych przez siebie ocenach semestralnych lub końcowych.
2.
Opiekun klasy, po zatwierdzeniu przez radę pedagogiczną semestralnej klasyfikacji, informuje o niej słuchaczy.
3.
Na wniosek zakładów pracy zatrudniających słuchaczy szkoły udzielają informacji o ich postępach w nauce oraz frekwencji. Informacji udziela się osobie upoważnionej przez zakład pracy.