§ 4. - Zasady obliczania wysokości składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz warunki obniżania lub podwyższania tych składek.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.12.83

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1938 r.
§  4.
(1)
Taryfa składek powinna zawierać, w obrębie grup i podgrup (§ 2), podział zakładów pracy na rodzaje oraz ustalać dla poszczególnych rodzajów kategorie niebezpieczeństwa na podstawie wysokości całkowitego obciążenia (§ 5) zakładów pracy danego rodzaju wypadkami losowymi.
(2)
Każda kategoria niebezpieczeństwa obejmuje szereg klas niebezpieczeństwa, oznaczonych kolejnymi liczbami, oraz klasę średnią w ten sposób, że liczby oznaczające klasę najniższą i najwyższą różnią się o 25% od liczby oznaczającej klasę średnią; schemat klas i kategoryj niebezpieczeństwa zawiera załącznik Nr 2.
(3)
Wysokość składki procentowej (§ 3) otrzymuje się mnożąc właściwą klasę niebezpieczeństwa przez jednostkę taryfową.
(4)
Jednostka taryfowa wynosi 0,06.
(5)
Składkę za ubezpieczenie pracowników, zatrudnionych w zakładzie pracy danego rodzaju, wymierza się według jednej z klas niebezpieczeństwa w obrębie danej kategorii niebezpieczeństwa (ust. (2)) w zależności od warunków higieny i bezpieczeństwa pracy w tym zakładzie (§ 7).