Rozdział 3 - Zasady i tryb dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług - Zasady i tryb zwrotu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym oraz członkom personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.152.1491

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 2003 r.

Rozdział  3

Zasady i tryb dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług

§  5.
Informację o ilości (wartości) towarów lub usług, których nabycie uprawnia do zwrotu podatku od towarów i usług, minister właściwy do spraw zagranicznych przekazuje uprawnionym przedstawicielstwom oraz naczelnikowi urzędu skarbowego.
§  6.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług przekazywany jest przez uprawnione przedstawicielstwo do naczelnika urzędu skarbowego za pośrednictwem ministra właściwego do spraw zagranicznych.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
1)
kwotę podatku od towarów i usług, o której zwrot ubiega się uprawnione przedstawicielstwo oraz członkowie jego personelu, z wyszczególnieniem kwoty tego podatku związanego z nabyciem towarów lub usług na cele służbowe lub prywatne;
2)
numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku od towarów i usług.
3.
Do wniosku dołącza się:
1)
wykaz towarów lub usług nabytych na cele służbowe przez uprawnione przedstawicielstwo;
2)
listę członków personelu uprawnionego przedstawicielstwa, którym przysługuje zwrot podatku od towarów i usług z tytułu nabycia towarów lub usług na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych towarów lub usług oraz kwot podatku od towarów i usług, przypadających do zwrotu;
3)
oryginały faktur;
4)
uwierzytelnione kserokopie faktur, jeżeli oryginały tych faktur zostały dołączone do wniosku, o którym mowa w § 10 ust. 1.
4.
Wnioski są składane za okresy kwartalne, przy uwzględnieniu kwot podatku od towarów i usług wynikającego z faktur otrzymanych w danym kwartale.
§  7.
1.
Zwrotu podatku od towarów i usług dokonuje urząd skarbowy na rachunek bankowy wskazany we wniosku w terminie 30 dni od dnia jego przekazania przez ministra właściwego do spraw zagranicznych.
2.
W razie powstania uzasadnionych wątpliwości dotyczących sporządzonego wniosku, wniosek, wraz z załączonymi kwestionowanymi przez naczelnika urzędu skarbowego dokumentami, przekazywany jest ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych w celu wyjaśnienia tych wątpliwości.
3.
W przypadku określonym w ust. 2 zwrot podatku od towarów i usług następuje w terminie 30 dni od dnia otrzymania wyjaśnienia ministra właściwego do spraw zagranicznych.
§  8.
1.
Jeżeli towar zostaje zwrócony, a uprawnione przedstawicielstwo lub członkowie jego personelu żądają zwrotu zapłaconej ceny, sprzedawca zwraca należność pod warunkiem otrzymania kopii faktury. O dokonanym zwrocie sprzedawca informuje naczelnika urzędu skarbowego, przekazując równocześnie otrzymaną od uprawnionego przedstawicielstwa lub członków jego personelu kopię faktury.
2.
W przypadku gdy zwrócony towar podlegał opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, naczelnik urzędu skarbowego po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 1, zobowiązany jest poinformować o powyższym naczelnika urzędu celnego.