§ 2. - Zasady i tryb wykupienia w 1994 r. należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych oraz sposób rozliczeń z tego tytułu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.61.256

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1994 r.
§  2.
1.
W 1994 r. ze środków budżetu państwa zostaną przejściowo wykupione należności banków z tytułu odsetek od kredytów długoterminowych udzielonych po dniu 20 października 1991 r. osobom fizycznym na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy przez:
1)
budowę lub zakup domu jednorodzinnego oraz lokalu w domu wielomieszkaniowym, zasiedlanych po raz pierwszy,
2)
nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,
3)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
4)
remont, modernizację lub rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań.
2.
Do kosztów budowy domów i lokali, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zalicza się również koszty budowy studni i szamb.
3.
Przejściowe wykupienie, ze środków budżetu państwa, należności banku z tytułu odsetek nie spłaconych przez kredytobiorcę następuje, jeżeli:
1)
kwota kredytu nie przekracza:
a)
czterdziestosiedmiokrotności miesięcznego udokumentowanego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy z kwartału poprzedzającego datę zawarcia umowy kredytowej, jeżeli kredyt jest udzielony na inwestycje mieszkaniowe realizowane na podstawie umów kredytowych zawartych do dnia 31 grudnia 1989 r.,
b)
trzydziestosześciokrotności miesięcznego udokumentowanego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy z kwartału poprzedzającego datę zawarcia umowy kredytowej, jeżeli kredyt jest udzielony na inwestycje mieszkaniowe realizowane na podstawie umów kredytowych zawartych po dniu 31 grudnia 1989 r.,
2)
kwota kredytu nie przekracza 80% kosztów inwestycji i robót wymienionych w ust. 1 i 2,
3)
kredyt jest zabezpieczony hipotecznie lub - do czasu złożenia księgi wieczystej - w inny sposób określony przez bank,
4)
kredytobiorca zobowiąże się spłacać kredyt wraz z odsetkami w wysokości nie mniejszej niż 25% udokumentowanych miesięcznych dochodów swojego gospodarstwa domowego w całym okresie spłaty, z zastrzeżeniem ust. 4, i umożliwi bankowi kontrolę spełnienia tego warunku,
5)
bank ograniczy roszczenia wobec kredytobiorcy z tytułu spłaty kredytu i odsetek do kwoty określonej w pkt 4 i ust. 4, a kredytobiorca będzie zwracać, z zachowaniem zasad określonych w pkt 4 i ust. 4, odsetki przejściowo wykupione ze środków budżetu państwa w kwocie zwaloryzowanej stosownie do postanowień umów, o których mowa w ust. 6,
6)
oprocentowanie kredytu w 1994 r. nie przekroczy 110% stopy procentowej kredytu refinansowego.
4.
Jeżeli kredytobiorca lub członek jego gospodarstwa domowego prowadzi działalność gospodarczą lub wykonuje wolny zawód, kwota przeznaczona przez niego na spłatę kredytu wraz z odsetkami nie może być niższa niż 25% kwoty stanowiącej 150% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału.
5.
Odsetki nie spłacone przez kredytobiorców w ramach kwot określonych w ust. 3 pkt 4 i ust. 4 podlegają wykupieniu ze środków budżetu państwa.
6.
Sposób rozliczeń z bankami i kredytobiorcami z tytułu przejściowego wykupienia odsetek, w tym sposób waloryzacji odsetek przejściowo wykupionych ze środków budżetu państwa, określają umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z bankami kredytującymi budownictwo mieszkaniowe.