Zasady i tryb wydawania zezwoleń na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.20.116

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1973 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 maja 1973 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania zezwoleń na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego.

Na podstawie art. 130 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:
Zezwolenia na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego wydaje na jego wniosek właściwy okręgowy urząd górniczy.
1.
Okręgowy Urząd Górniczy wydaje zezwolenie na nabycie środków strzałowych na nazwisko kierownika ruchu zakładu górniczego oraz osób upoważnionych do zastępowania kierownika ruchu w tym zakresie.
2.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego ustali wzór zezwolenia na nabywanie środków strzałowych.
3.
Zezwolenie na nabywanie środków strzałowych jest ważne na okres jednego roku.
1.
Okręgowy Urząd Górniczy wydaje zezwolenie na przechowywanie środków strzałowych na potrzeby zakładu górniczego po stwierdzeniu, że zakład górniczy posiada możliwości przechowywania środków strzałowych w warunkach zgodnych z obowiązującymi przepisami.
2.
Zezwolenie na przechowywanie środków strzałowych (ust. 1) powinno w szczególności określać:
1)
dopuszczone do przechowywania ilości każdego rodzaju materiału wybuchowego oraz środków inicjujących i zapalających, jak również komory lub inne pomieszczenia przeznaczone do ich przechowywania,
2)
termin ważności zezwolenia.
Okręgowy Urząd Górniczy wydaje zezwolenie na używanie środków strzałowych w zakładach górniczych na zasadach i w trybie określonych przepisami o sporządzaniu i zatwierdzaniu planów ruchu zakładów górniczych.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do:
1)
zakładów, które budują nowe lub rozbudowują istniejące zakłady górnicze,
2)
przedsiębiorstw geologicznych prowadzących objęte pracami geologicznymi roboty górnicze i wiercenia studzienne, które podlegają przepisom prawa górniczego, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303), z tym że zezwolenia na nabywanie środków strzałowych na ich potrzeby okręgowy urząd górniczy wydaje na nazwiska osób wyznaczonych przez dyrektorów tych przedsiębiorstw.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1955 r. w sprawie zezwoleń na nabywanie materiałów wybuchowych w zakładach górniczych (Dz. U. Nr 37, poz. 230).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.