Rozdział 3 - Składanie egzaminów na pierwszy stopień w korpusie chorążych lub oficerów - Zasady i tryb szkolenia zawodowego funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.89.822

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 2003 r.

Rozdział  3

Składanie egzaminów na pierwszy stopień w korpusie chorążych lub oficerów

§  25.
1.
Szkolenia, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2 i 3, kończą się egzaminem końcowym.
2.
Egzamin końcowy szkolenia chorążych lub egzamin końcowy szkolenia specjalistycznego funkcjonariuszy wykonujących czynności operacyjno-rozpoznawcze jest jednocześnie egzaminem na pierwszy stopień w korpusie chorążych.
3.
Egzamin końcowy szkolenia oficerskiego jest egzaminem na pierwszy stopień w korpusie oficerskim.
§  26.
1.
Egzaminy na pierwszy stopień chorążego lub oficerski są zróżnicowane ze względu na stopień trudności problematyki objętej egzaminem oraz zadań praktycznych stawianych przed słuchaczem do wykonania podczas egzaminu.
2.
Egzamin na pierwszy stopień chorążego jest sprawdzianem wiedzy, o której mowa w § 22, nabytej w trakcie szkolenia.
3.
Egzamin na pierwszy stopień oficerski jest sprawdzianem wiedzy, o której mowa w § 23, nabytej w trakcie szkolenia, a ponadto obejmuje sprawdzenie znajomości zadań i sposobu ich realizacji w jednostce organizacyjnej, w której słuchacz pełni służbę, oraz umiejętności praktycznych nabytych w trakcie szkolenia, niezbędnych do właściwego wykonywania zadań służbowych.
§  27.
1.
Egzamin, o którym mowa w § 25 ust. 1, przeprowadza komisja egzaminacyjna powoływana przez Szefa ABW na podstawie przepisów w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnych na pierwszy stopień w korpusie oficerów i chorążych w ABW oraz określenia wzorów zaświadczeń o zdaniu tych egzaminów.
2.
Nadzór nad organizacją i prawidłowym przebiegiem egzaminu, o którym mowa w ust. 1, sprawuje Komendant COS.
§  28.
1.
Egzamin końcowy odbywa się w formie ustnej lub sprawdzianu pisemnego.
2.
Jeżeli program szkolenia przewiduje nabycie umiejętności praktycznych, egzamin końcowy obejmuje sprawdzian wykonania tych czynności.
3.
Słuchacz przystępuje do egzaminu końcowego, jeżeli uzyskał wszystkie zaliczenia i zdał egzaminy cząstkowe przewidziane programem szkolenia.
4.
Jeżeli program szkolenia nie przewiduje w jego trakcie zaliczeń i egzaminów cząstkowych, to ogólny wynik szkolenia uzyskany przez słuchacza odpowiada wynikowi egzaminu końcowego.
§  29.
Słuchacz, który z uzasadnionych przyczyn nie przystąpił do egzaminu końcowego, ma prawo do egzaminu w innym terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  30.
1.
W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z egzaminu końcowego słuchacz ma prawo do jednego egzaminu poprawkowego. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
2.
Termin egzaminu, o którym mowa w ust. 1, powinien zostać wyznaczony po upływie 14 dni, nie później jednak niż przed upływem 30 dni, od dnia egzaminu końcowego.
§  31.
Sporządza się protokół przeprowadzonego egzaminu końcowego, który jest podpisywany przez wszystkich członków komisji egzaminacyjnej. Protokół powinien zawierać w szczególności:
1)
stopień, imię i nazwisko słuchacza;
2)
przydział służbowy słuchacza;
3)
datę egzaminu końcowego;
4)
nazwę szkolenia;
5)
skład komisji egzaminacyjnej, w tym wskazanie przewodniczącego komisji;
6)
końcową ocenę szkolenia, o której mowa w § 17 ust. 4.