Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zasady i tryb przyznawania odszkodowań przysługujących w razie utraty życia albo poniesienia uszczerbku na zdrowiu lub szkody w mieniu podczas udzielania pomocy Straży Granicznej lub w związku z jej udzielaniem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.118.767

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 września 1998 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Odszkodowania określone w rozporządzeniu przysługują osobie, zwanej dalej "osobą poszkodowaną", która podczas udzielania pomocy Straży Granicznej lub w związku z jej udzielaniem, w trybie określonym w odrębnych przepisach, poniosła śmierć albo uszczerbek na zdrowiu lub szkodę w mieniu.
2.
Odszkodowania mogą być przyznane osobie poszkodowanej, która - działając bez porozumienia z organami Straży Granicznej - podjęła czynności zmierzające do zapobieżenia popełnieniu przestępstwa albo wzięła udział w pościgu lub ujęciu osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa, którego zwalczanie należy do ustawowych zadań Straży Granicznej.
3.
Jeżeli wskutek okoliczności, o których mowa w ust. 1 lub 2, osoba poszkodowana zmarła, odszkodowania przyznaje się członkom jej rodziny.
4.
Odszkodowania nie przysługują, jeżeli śmierć, uszczerbek na zdrowiu albo szkoda w mieniu osoby poszkodowanej nastąpiły z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa albo gdy ich wyłączną przyczyną było nadużycie alkoholu lub środków odurzających.
§  2.
Odszkodowania z tytułu utraty życia albo poniesienia uszczerbku na zdrowiu lub szkody w mieniu wskutek okoliczności, o których mowa w § 1 ust. 1 lub 2, zwanych dalej "wypadkiem", obejmują:
1)
jednorazowe odszkodowanie - dla osoby poszkodowanej, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
2)
jednorazowe odszkodowanie - dla członków rodziny zmarłej osoby poszkodowanej,
3)
świadczenia wyrównawcze - dla osoby poszkodowanej, której wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
4)
odszkodowanie za szkody poniesione w mieniu - dla osoby poszkodowanej lub członków jej rodziny.