Rozdział 1 - Lokale mieszkalne w dyspozycji terenowych organów administracji państwowej. - Zasady i tryb przydziału lokali mieszkalnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.40.196 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1988 r.

Rozdział  1

Lokale mieszkalne w dyspozycji terenowych organów administracji państwowej.

§  1.
1.
Lokale mieszkalne podlegające zasiedleniu na podstawie decyzji administracyjnej przydziela się osobom:
1)
przekwaterowywanym z zajmowanego lokalu mieszkalnego do lokalu zamiennego lub pozbawionym mieszkań wskutek klęski żywiołowej albo pożaru, jeżeli ich dochód miesięczny w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekracza najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy lub nie zapewniono im przydziału lokalu spółdzielczego,
2)
mieszkającym w pomieszczeniach nie nadających się na stały pobyt ludzi lub w lokalach, w których na jedną osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, albo opuszczającym państwowy dom dziecka w wyniku osiągnięcia pełnoletności, jeżeli ich dochód nie przekracza wysokości określonej w pkt 1,
3)
ubiegającym się o zamianę dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego lub pomieszczenia zastępczego na inny lokal, a jeżeli najemca albo członek spółdzielni mieszkaniowej uzyskuje w wyniku zamiany lokal o powierzchni mieszkalnej mniejszej od powierzchni lokalu zajmowanego dotychczas, także pełnoletnim osobom bliskim zamieszkującym w nim stale do czasu zamiany; osoba zajmująca lokal mieszkalny lub pomieszczenie zastępcze przydzielone na czas oznaczony otrzymuje przydział innego lokalu również na czas oznaczony,
4)
przyjętym do pracy z innych miejscowości ze względu na rodzaj tej pracy lub kwalifikacje zawodowe, jeżeli:
a)
ich dochód nie przekracza wysokości określonej w pkt 1 lub
b)
osoby te zwalniają zajmowany dotychczas lokal mieszkalny do dyspozycji właściwego terenowego organu administracji państwowej, zakładu pracy lub spółdzielni mieszkaniowej albo
c)
zostały zatrudnione na terenie gminy lub miasta i gminy, a w uzasadnionych wypadkach również w innych miejscowościach, nie posiadają mieszkań i nie ma możliwości zapewnienia tym osobom przydziału lokalu spółdzielczego albo lokalu znajdującego się w zakładowym domu mieszkalnym,
5)
przyjętym do pracy albo powołanym na stanowiska państwowe bądź pełniącym funkcje państwowe lub społeczne ze względu na posiadane kwalifikacje zawodowe i przekazującym zajmowany dotychczas lokal w domu spółdzielni mieszkaniowej właściwemu dysponentowi.
2.
Warunków określonych w ust. 1 nie stosuje się w razie przydziału lokali na podstawie art. 28 ust. 2 i 3, art. 34 ust. 3, art. 35 ust. 3, art. 39 ust. 1 i 3, art. 41 ust. 2, art. 42 ust. 1 i art. 56 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55), zwanej dalej "Prawem lokalowym", oraz na podstawie § 21 ust. 1 i § 22 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1974 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów Prawa lokalowego (Dz. U. Nr 26, poz. 152, z 1980 r. Nr 15, poz. 52 i z 1983 r. Nr 38, poz. 174). Warunków tych nie stosuje się również w razie przydziału lokali osobom, które dokonały na własny koszt przebudowy na cele mieszkalne zbędnych pomieszczeń gospodarczych, a także osobom, które na podstawie umowy z zarządcą domu stanowiącego własność Państwa dokonały na własny koszt odbudowy albo remontu kapitalnego lokalu w tym domu.
3.
Lokale mieszkalne, o których mowa w ust. 1, nie mogą być przydzielane osobom przekwaterowywanym z własnego domu wywłaszczonego za odszkodowaniem lub nabytego na podstawie przepisów o wywłaszczaniu nieruchomości, jeżeli osoby te otrzymują odszkodowanie (cenę wykupu) co najmniej w wysokości wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej i zapewniono im przydział lokalu spółdzielczego.
§  2.
1.
Lokale mieszkalne zwolnione przez pracowników zakładów górnictwa węglowego, górnictwa rud oraz kopalnictwa surowców chemicznych i mineralnych są przydzielane przez terenowe organy administracji państwowej osobom wskazanym przez te zakłady; przy przydziale tych lokali nie stosuje się przepisów § 1.
2.
Do przydziału lokali, o których mowa w ust. 1, zakłady pracy mogą kierować:
1)
pracowników zatrudnionych przy pracy dołowej, wymienionych w § 10 ust. 1, w tym również pracowników ubiegających się o przydział pomieszczenia zastępczego na czas oczekiwania na mieszkanie docelowe i
2)
osoby, które utraciły uprawnienie do zajmowania mieszkania funkcyjnego i podlegają przekwaterowaniu do lokalu zamiennego lub pomieszczenia zastępczego.
§  3.
W miejscowościach, w których nie obowiązuje szczególny tryb najmu, przy wynajmowaniu lokali mieszkalnych w domach zarządzanych przez terenowe organy administracji państwowej pierwszeństwo przysługuje osobom, o których mowa w § 1 ust. 1.
§  4.
1.
Opróżnione lokale mieszkalne podlegające przepisom o szczególnym trybie najmu mogą być przydzielane jako pomieszczenia zastępcze osobom:
1)
oczekującym na przydział lokalu przez spółdzielnię mieszkaniową, terenowy organ administracji państwowej lub zakład pracy, a w szczególności wychowankom państwowych domów dziecka oraz młodym małżeństwom,
2)
osobom wymienionym w § 1 ust. 3, które odmówią przyjęcia lokalu spółdzielczego,
3)
podlegającym przekwaterowaniu:
a)
na podstawie decyzji administracyjnej i nie uprawnionym do otrzymania lokalu zamiennego,
b)
na okres naprawy zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego,
c)
na podstawie orzeczenia sądowego.
2.
Decyzję o przydziale pomieszczeń zastępczych w domach przeznaczonych do czasowego zasiedlenia przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b), terenowy organ administracji państwowej wydaje na wniosek jednostek sprawujących zarząd tymi domami.
§  5.
1.
Terenowe organy administracji państwowej mogą kierować osoby:
1)
podlegające przekwaterowaniu z dotychczas zajmowanego lokalu do lokalu zamiennego, z wyjątkiem osób, o których mowa w § 9 ust. 2,
2)
pozbawione mieszkań wskutek klęski żywiołowej lub pożaru,
3)
przyjęte do pracy z innych miejscowości ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub kwalifikacje zawodowe,
4)
przekazujące dotychczas zajmowane lokale mieszkalne w drodze zamiany do dyspozycji terenowego organu administracji państwowej

- do spółdzielni mieszkaniowej w celu przydziału lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach przekazanych przez te organy środków finansowych.

2.
Osoba przekwaterowywana z budynku podlegającego rozbiórce w związku z inwestycją może być skierowana do spółdzielni mieszkaniowej w celu przydziału lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 1, jeżeli inwestor nie dysponujący lokalami mieszkalnymi przekaże odpowiednie środki finansowe na zwiększenie planu komunalnego budownictwa mieszkaniowego.
§  6.
1.
W razie zwolnienia przez członka spółdzielni mieszkaniowej lokalu przydzielonego w trybie § 5 terenowy organ administracji państwowej może skierować do spółdzielni w celu przydziału tego lokalu kolejną osobę spośród wymienionych w tym przepisie.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie:
1)
przydzielenia członkowi spółdzielni mieszkaniowej w drodze zamiany lokalu pozostającego w dyspozycji tej spółdzielni,
2)
przydzielenia zwolnionego lokalu osobie, której przysługiwało roszczenie określone w art. 221 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210 i z 1983 r. Nr 39, poz. 176),
3)
przeniesienia własnościowego prawa do lokalu na inną osobę.
3.
Spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawiadomić terenowy organ administracji państwowej o zwolnieniu lokalu w wypadach innych niż określone w ust. 2.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się również do lokali spółdzielczych wybudowanych w ramach środków finansowych lub nakładów inwestycyjnych przekazanych przez terenowe organy administracji państwowej i przydzielonych w trybie uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1971 r. w sprawie zasad przydziału mieszkań (Monitor Polski Nr 60, poz. 397).
§  7.
W razie przydziału lokalu najemcy korzystającemu z uprawnień wynikających z art. 39 Prawa lokalowego, przenoszącemu się w wyniku zamiany dokonanej na jego wniosek lub za jego zgodą do lokalu mniejszego, powierzchnia mieszkalna lokalu zamiennego może być większa od przysługującej najemcy, z tym że nadwyżkę może stanowić tylko jeden pokój.