Rozdział 4 - Przechowywanie i sprzedaż zajętych kosztowności. - Zasady i tryb przeprowadzania publicznej licytacji ruchomości oraz tryb postępowania przy przechowywaniu i sprzedaży egzekucyjnej niektórych rodzajów ruchomości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.44.265

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1966 r.

Rozdział  4.

Przechowywanie i sprzedaż zajętych kosztowności.

§  20.
Zajęte wyroby użytkowe ze złota, platyny i srebra, kamienie szlachetne, perły, biżuteria, zwane dalej kosztownościami, podlegają sprzedaży w trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu.
§  21.
1.
Po ujawnieniu u zobowiązanego kosztowności poborca skarbowy dokonuje ich zajęcia i opisu, wyszczególniając w protokole zajęcia rodzaj, jakość, cechy szczególne (numery, cechy probiercze, znaki) i cechy zewnętrzne każdego z zajętych przedmiotów oraz zaznaczając, że oszacowanie tych przedmiotów nastąpi przy udziale biegłego. Jeżeli zobowiązany posiada rachunki na zajęte kosztowności lub atesty urzędu probierczego, poborca skarbowy dokonuje opisu na podstawie tych rachunków lub atestów i czyni o tym wzmiankę w protokole zajęcia. Protokół zajęcia podpisuje poborca i zobowiązany.
2.
Jeżeli zobowiązany nie zgadza się z opisem zajętych kosztowności, poborca spisuje dodatkowy protokół, w którym podaje oświadczenia zobowiązanego, dotyczące poszczególnych zajętych przedmiotów. Protokół ten również podpisuje poborca skarbowy i zobowiązany. Protokół zajęcia i protokół dodatkowy spisuje się w trzech egzemplarzach: jeden egzemplarz otrzymuje zobowiązany, jeden pozostaje przy kosztownościach, a jeden - w aktach egzekucyjnych. O sporządzeniu protokołu dodatkowego poborca skarbowy czyni odpowiednią wzmiankę w protokole zajęcia.
3.
Po dokonaniu w ten sposób opisu zajętych kosztowności poborca wkłada je w obecności dłużnika do koperty wraz z jednym egzemplarzem opisu i umieszcza na sklejeniach koperty nalepki egzekucyjne. Zobowiązany umieszcza na sklejeniach koperty swe podpisy lub odcisk pieczątki.
4.
Po dokonaniu czynności określonych w ust. 1-3 poborca skarbowy wraca do organu finansowego, gdzie w jego obecności następuje złożenie do kasy pancernej zapieczętowanej koperty, zawierającej zajęte przedmioty, jako depozytu rzeczowego skarbowego urzędu komorniczego. Potwierdzenie złożenia depozytu należy zamieścić na egzemplarzu protokołu zajęcia, który będzie przechowywany w aktach egzekucyjnych.
§  22.
1.
W ciągu tygodnia od daty zajęcia kosztowności organ finansowy wyznacza termin i miejsce, w którym odbędzie się oszacowanie kosztowności, zawiadamiając zobowiązanego, że ma on prawo wzięcia w tej czynności udziału i że jego nieusprawiedliwiona nieobecność nie spowoduje odroczenia terminu otwarcia koperty i dokonania oszacowania.
2.
Termin oszacowania powinien być wyznaczony nie później niż w dwa tygodnie od daty zajęcia.
§  23.
W celu oszacowania kosztowności organ finansowy powołuje rzeczoznawcę z listy biegłych sądowych.
§  24.
1.
W wyznaczonym terminie następuje otwarcie koperty z kosztownościami i oszacowanie. Jeżeli zobowiązany stawił się, otwarcie koperty z kosztownościami następuje w jego obecności. Jeżeli zobowiązany nie stawił się i usprawiedliwił swoją nieobecność, organ finansowy wyznacza nowy termin, zaznaczając jednak w zawiadomieniu, skierowanym do zobowiązanego, że nowy termin jest ostateczny i w razie niemożności stawienia się zobowiązany powinien upoważnić inną osobę do zastąpienia go przy otwarciu koperty z kosztownościami i oszacowaniu. Jeżeli natomiast zobowiązany nie stawił się na wyznaczony termin i nie usprawiedliwił swojej nieobecności, otwarcie koperty następuje w obecności biegłego, komornika skarbowego, pracownika, który przyjął zapieczętowaną kopertę zawierającą kosztowności na przechowanie w kasie pancernej, i poborcy skarbowego, który dokonał zajęcia kosztowności. O otwarciu koperty spisuje się protokół, stwierdzający nienaruszenie pieczęci i zgodności znajdujących się w kopercie przedmiotów z ich opisem.
2.
Biegły sporządza protokół oszacowania, który powinien wymieniać każdy oszacowany przedmiot, podawać jego cechy zewnętrzne, określać materiał, z którego przedmiot ten został wytworzony, i podawać wartość sprzedażną. W protokole oszacowania przedmiotów ze złota, platyny i srebra powinna być podana wartość kruszcu, z którego przedmioty te zostały wytworzone. Protokół sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zobowiązany, a pozostałe dwa - organ finansowy.
3.
Na podstawie protokołu sporządzonego przez biegłego uzupełnia się protokół zajęcia danymi o szacunku zajętych przedmiotów.
§  25.
Kosztowności sprzedaje się właściwemu państwowemu przedsiębiorstwu handlu detalicznego lub za jego pośrednictwem za cenę oszacowania. Z osiągniętej przy swym pośrednictwie ceny sprzedażnej przedsiębiorstwo potrąca prowizję komisową, a resztę przekazuje organowi finansowemu.
§  26.
1.
W razie niedojścia do skutku sprzedaży w trybie § 25 sprzedaje się kosztowności w drodze licytacji.
2.
Na pierwszej licytacji ceną wywołania jest 75% ceny oszacowania, a na drugiej - 50% ceny oszacowania. Poniżej tych cen kosztowności nie mogą być na licytacjach sprzedane.
3.
Cena wywołania przedmiotów ze złota, platyny lub srebra nie może być mniejsza niż wartość kruszcu, z którego przedmioty te zostały wytworzone (§ 24 ust. 2).
§  27.
W razie niedojścia do skutku drugiej licytacji kosztowności sprzedaje się z wolnej ręki na złom uprawnionym jednostkom po cenach, płaconych za złom przez te jednostki.