§ 6. - Zasady i tryb przeprowadzania licytacji nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.11.57

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 1972 r.
§  6.
1.
Po ustaniu postąpień pracownik organu do spraw rolnych prezydium powiatowej rady narodowej prowadzący licytację uprzedzi obecnych, że po trzecim obwieszczeniu dalsze postąpienia nie będą przyjęte, po czym ogłosi trzykrotnie ostatnio zaoferowaną cenę, zamknie przetarg i wymieni licytanta, który zaoferował najwyższą cenę.
2.
Z przeprowadzonej licytacji sporządza się protokół, w którym wymienia się nieruchomość sprzedaną, jej obszar, oznaczenie księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, imię i nazwisko właściciela, imię i nazwisko nabywcy oraz cenę nabycia.
3.
Rękojmię wpłaconą przez licytanta, który zaoferował najwyższą cenę, zatrzymuje się, a pozostałym licytantom zwraca się niezwłocznie.
4.
Jeżeli prezydium powiatowej rady narodowej nie skorzysta z przysługującego Państwu prawa pierwokupu stosownie do art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o przymusowym wykupie nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 3, poz. 14), wyda decyzję o zatwierdzeniu licytacji wymieniając w niej imię i nazwisko nabywcy, oznaczenie nieruchomości, datę licytacji oraz cenę nabycia.
5.
Na podstawie ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu licytacji właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej wzywa licytanta, który zaoferował najwyższą cenę, aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania wpłacił na konto bankowe właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej cenę nabycia z potrąceniem złożonej rękojmi.
6.
Jeżeli nabywca nie uregulował ceny nabycia w wyznaczonym terminie, traci rękojmię, a skutki decyzji o zatwierdzeniu licytacji wygasają.
7.
Decyzję o zatwierdzeniu licytacji doręcza się nabywcy oraz właścicielowi nieruchomości.