§ 2. - Zasady i tryb przejściowego wykupienia w 1995 r. należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych oraz sposób rozliczeń z tego tytułu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.31.159

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1995 r.
§  2.
1.
W 1995 r. ze środków budżetu państwa zostaną przejściowo wykupione należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych do dnia 31 maja 1992 r. na:
1)
budowę mieszkań spółdzielczych,
2)
budowę domów jednorodzinnych albo lokali w domach wielomieszkaniowych na zaspokojenie potrzeb właścicieli domów lub lokali,
3)
nadbudowę lub rozbudowę budynków mieszkalnych,
4)
przebudowę strychów, suszarń bądź innych pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne,
5)
remonty, modernizację i rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań.
2.
W 1995 r. ze środków budżetu państwa zostaną również przejściowo wykupione należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych na warunkach określonych w § 3a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 1994 r. w sprawie zasad i trybu wykupienia w 1994 r. należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych oraz sposobu rozliczeń z tego tytułu (Dz. U. Nr 61, poz. 256 i Nr 139, poz. 750).
3.
Przejściowe wykupienie ze środków budżetu państwa należności banków z tytułu nie spłaconych przez kredytobiorcę odsetek od kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe następuje, jeżeli spółdzielnia spłaca kredyt, wraz z należnymi odsetkami, w kwocie nie mniejszej od iloczynu powierzchni użytkowej lokali obciążonych kredytem oraz normatywnej wielkości spłaty za 1 m2 powierzchni użytkowej, określonej w ust. 6.
4.
Członek spółdzielni zajmujący mieszkanie obciążone kredytem, o którym mowa w ust. 3, jest zobowiązany do wnoszenia na poczet spłaty kredytu, wraz z należnymi odsetkami, w części przypadającej na zajmowany przez niego lokal, wpłat w wysokości nie niższej od iloczynu powierzchni użytkowej tego lokalu oraz normatywnej wielkości spłaty za 1 m2 powierzchni użytkowej, określonej w ust. 6.
5.
Przejściowe wykupienie ze środków budżetu państwa należności banków z tytułu nie spłaconych przez kredytobiorcę odsetek od kredytów zaciągniętych przez osoby fizyczne na cele określone w ust. 1 pkt 2-5 następuje, jeżeli kredytobiorca spłaca kredyt, wraz z należnymi odsetkami, w wysokości nie niższej od iloczynu powierzchni użytkowej zajmowanego przez niego lokalu oraz normatywnej wielkości spłaty za 1 m2 powierzchni użytkowej, określonej w ust. 6.
6. 1
Normatywną wielkość miesięcznej spłaty kredytu wraz z odsetkami, o której mowa w ust. 3-5, stanowi jedna trzysta pięćdziesiąta przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw (bez Polskich Kolei Państwowych, Poczty Polskiej i Telekomunikacji Polskiej S.A.) w danym województwie, jednak nie wyższego niż 110% takiego wynagrodzenia w kraju. Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa ogłasza co kwartał w Monitorze Polskim normatywną miesięczną wielkość spłaty kredytu na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w drugim miesiącu kwartału poprzedzającego dany kwartał.
7.
Przejściowe wykupienie ze środków budżetu państwa należności banków z tytułu nie spłaconych przez kredytobiorców odsetek od kredytów, o których mowa w ust. 3 i 5, następuje, jeżeli:
1)
bank ograniczy roszczenia wobec kredytobiorcy z tytułu spłaty kredytu i odsetek od kwoty określonej w ust. 3 i 5, a kredytobiorca będzie spłacał, z zachowaniem zasad określonych w ust. 3-5, odsetki przejściowo wykupione ze środków budżetu państwa w kwocie zwaloryzowanej, zgodnie z zasadami określonymi w § 7,
2)
oprocentowanie kredytu w 1995 r. nie przekroczy:
a)
na inwestycje rozliczone - stopy procentowej kredytu lombardowego ustalanej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, powiększonej o 4,5 punktu procentowego,
b)
na inwestycje w trakcie realizacji - 125% stopy procentowej kredytu lombardowego ustalanej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
8.
W 1995 r. przejściowemu wykupieniu ze środków budżetu państwa podlega ta część naliczonych przez bank odsetek, której nie pokrywają spłaty wnoszone przez kredytobiorców według zasad określonych w ust. 3 i 5:
1)
w wysokości 100% należności banku z tytułu odsetek od kredytów na inwestycje rozliczone,
2)
w wysokości 10% należności banku z tytułu odsetek od kredytów na inwestycje w trakcie realizacji.
9.
Środki wpłacone przez kredytobiorcę na poczet spłaty zadłużenia bank będzie przeznaczał, z zastrzeżeniem § 4, na spłatę w następującej kolejności:
1)
raty kapitałowej,
2)
zadłużenia kredytobiorcy wobec banku i zadłużenia kredytobiorcy z tytułu przejściowego wykupienia odsetek oraz zadłużenia z tytułu naliczonych w 1995 r. kwot waloryzacji, proporcjonalnie do stanów zadłużenia na koniec poprzedniego kwartału.
10.
Środki przeznaczone przez bank na spłatę zadłużenia kredytobiorcy z tytułu przejściowego wykupienia odsetek oraz zadłużenia z tytułu naliczonych w 1995 r. kwot waloryzacji, o których mowa w ust. 9 pkt 2, w pierwszej kolejności pomniejszają zadłużenie kredytobiorcy z tytułu przejściowego wykupienia odsetek.
11.
Sposób rozliczeń z bankami z tytułu przejściowego wykupienia odsetek określają umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z bankami kredytującymi budownictwo mieszkaniowe.
1 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1995 r. (Dz.U.95.85.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.