§ 4. - Zasady i tryb przejmowania nieruchomości rolnych na własność Państwa za zaległe należności scalone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.44.212

Akt utracił moc
Wersja od: 4 czerwca 1968 r.
§  4.
1.
Jeżeli dłużnik nie zapłaci należności scalonych w terminie (§ 3) lub nie zgłosi w tym terminie wniosku o przejęcie nieruchomości w zagospodarowanie albo na własność Państwa stosownie do działu I ustawy lub jeżeli jego wniosek w tej sprawie nie został uwzględniony (art. 31 ust. 2 ustawy), organ finansowy występuje do sądu powiatowego z wnioskiem o wydanie przez sąd postanowienia o przejęciu na własność Państwa nieruchomości lub jej części.
2.
Do wniosku organ finansowy dołącza wykaz ostatecznie ustalonych należności scalonych, odpis uchwały prezydium rady narodowej w sprawie wszczęcia postępowania o przejęcie nieruchomości i poświadczony odpis z księgi wieczystej stwierdzający prawo własności nieruchomości oraz istniejące na nieruchomości obciążenia. Jeżeli nieruchomość nie ma urządzonej księgi wieczystej albo jeżeli urządzona dla niej księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu, do wniosku należy dołączyć odpis dokumentu ze zbioru dokumentów, stwierdzającego prawa własności nieruchomości, poświadczony przez właściwy sąd powiatowy z zaznaczeniem, że według stanu dokumentów stwierdza się prawo własności nieruchomości na dzień wydania odpisu. W razie braku także zbioru dokumentów organ finansowy dołączy do wniosku zaświadczenie właściwego sądu powiatowego, że nie stwierdzono, aby nieruchomość miała urządzoną księgę wieczystą lub aby był prowadzony dla niej zbiór dokumentów, oraz wyciąg z ksiąg ewidencji gruntów i budynków lub w braku ewidencji - zaświadczenie biura gromadzkiej rady narodowej (właściwego organu administracji prezydium miejskiej rady narodowej - rady narodowej osiedla) stwierdzające, w czyim posiadaniu znajduje się nieruchomość.
3.
Zaświadczenie biura gromadzkiej rady narodowej stwierdzające, w czyim posiadaniu znajduje się nieruchomość, należy dołączyć także w przypadkach, gdy nieruchomość znajduje się w posiadaniu osoby nie ujawnionej jako właściciel w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów.
4.
Po wysłaniu do sądu wniosku o przejęcie nieruchomości rolnej, organ finansowy ogłasza o tym w sposób przyjęty w danej miejscowości, w szczególności przez wywieszenie odpowiedniego obwieszczenia w siedzibie prezydium gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej miejsca położenia nieruchomości.