Zasady i tryb powierzania mienia funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2004

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 listopada 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW, FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ 1
z dnia 21 października 2021 r.
w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2349) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa zasady i tryb powierzania funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, zwanym dalej "funkcjonariuszami", mienia znajdującego się, zgodnie z przepisami regulującymi ewidencję rzeczowych składników majątkowych, w dyspozycji jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o kierowniku jednostki organizacyjnej, rozumie się przez to kierownika jednostki organizacyjnej, o którym mowa w art. 145 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422, z późn. zm.).
1. 
Funkcjonariuszowi mogą być powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się środki pieniężne, papiery wartościowe, uzbrojenie, sprzęt techniczny oraz inne mienie niezbędne do wykonywania zadań służbowych, zwane dalej "mieniem".
2. 
Powierzenie mienia, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1, następuje za pokwitowaniem, w sposób ustalony w przepisach regulujących zasady gospodarowania mieniem określonego rodzaju.
3. 
W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 2, wyszczególnia się rodzaj, ilość i stan powierzonego mienia oraz, w miarę potrzeby, określa się jego wartość i cechy indywidualne. Pokwitowanie jest podpisywane przez funkcjonariusza, któremu powierzono mienie, oraz opatrywane datą powierzenia tego mienia.
4. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono mienie, zwraca je w określonym przez kierownika jednostki organizacyjnej terminie i w należytym stanie albo wylicza się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.
1. 
Powierzenie funkcjonariuszowi mienia przechowywanego w magazynie lub w innego rodzaju zamykanym pomieszczeniu, przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem tego funkcjonariusza, następuje na podstawie inwentaryzacji przeprowadzanej metodą spisu z natury na pisemne polecenie kierownika jednostki organizacyjnej.
2. 
Inwentaryzację przeprowadza komisja składająca się z co najmniej 3 członków wyznaczonych przez kierownika jednostki organizacyjnej spośród funkcjonariuszy lub osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, posiadających fachową wiedzę z działu gospodarki mieniem objętym inwentaryzacją.
3. 
Inwentaryzację przeprowadza się w ciągu miesiąca od dnia zawiadomienia funkcjonariusza o planowanym powierzeniu mu mienia.
4. 
Inwentaryzację przeprowadza się w obecności funkcjonariusza, któremu ma być powierzone mienie.
5. 
W przypadku gdy funkcjonariusz nie może wziąć udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, może, za pisemną zgodą kierownika jednostki organizacyjnej, upoważnić na piśmie innego funkcjonariusza lub osobę zatrudnioną w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej do wzięcia udziału w inwentaryzacji w jego imieniu.
6. 
W przypadku gdy funkcjonariusz nie może wziąć udziału w inwentaryzacji i nie upoważni innego funkcjonariusza lub osoby zatrudnionej w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej do wzięcia udziału w inwentaryzacji w jego imieniu oraz w przypadku niewyrażenia przez kierownika jednostki organizacyjnej zgody, o której mowa w ust. 5, albo w razie śmierci funkcjonariusza, inwentaryzację przeprowadza komisja inwentaryzacyjna, o której mowa w ust. 2.
7. 
W przypadku zwolnienia funkcjonariusza ze służby, zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, oddelegowania na podstawie art. 163-166 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej albo zmiany zakresu wykonywanych przez funkcjonariusza obowiązków służbowych inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie i kończy nie później niż w dniu zwolnienia funkcjonariusza ze służby, zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, przeniesienia, oddelegowania albo w ostatnim dniu wykonywania przez funkcjonariusza obowiązków służbowych na danym stanowisku. Przepisy ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
Funkcjonariusz, któremu ma być powierzone mienie, oraz funkcjonariusz lub pracownik upoważniony zgodnie z § 4 ust. 5 do wzięcia udziału w inwentaryzacji mają prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczenia mienia.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 października 2010 r. w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom celnym (Dz. U. poz. 1337).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).