Rozdział 2 - Skład, tryb powoływania i właściwość sądów dyscyplinarnych. - Zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego w stosunku do radców prawnych i aplikantów radcowskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.27.138

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 2001 r.

Rozdział  2

Skład, tryb powoływania i właściwość sądów dyscyplinarnych.

§  8.
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych powołane są następujące sądy:
1)
okręgowy sąd dyscyplinarny, orzekający w pierwszej instancji w składzie trzyosobowym w sprawach dyscyplinarnych wniesionych przez rzecznika dyscyplinarnego przeciwko radcom prawnym i aplikantom radcowskim okręgowej izby radców prawnych oraz drugiej instancji w sprawach odwołań od ostrzeżeń udzielonych przez dziekana rady okręgowej izby radców prawnych,
2)
Wyższy Sąd Dyscyplinarny, orzekający w pierwszej instancji w składzie trzyosobowym w sprawach dyscyplinarnych członków Krajowej Rady Radców Prawnych i rad okręgowych izb radców prawnych oraz w drugiej instancji w sprawach odwołań od orzeczeń okręgowych sądów dyscyplinarnych, wydanych w pierwszej instancji, a także orzekający w drugiej instancji w składzie pięcioosobowym w sprawach odwołań od orzeczeń wydawanych przez ten sąd w pierwszej instancji,
3) 1
Sąd Najwyższy, orzekający w sprawie kasacji, o której mowa w art. 622 ustawy.
§  9.
1.
Członkowie okręgowego sądu dyscyplinarnego oraz Wyższego Sądu Dyscyplinarnego wybierają spośród siebie przewodniczącego sądu i jego zastępców.
2.
Przewodniczący sądu kieruje pracą sądu, a w szczególności:
1)
zaznajamia się z każdą sprawą wypływającą do sądu i wyznacza terminy poszczególnych posiedzeń,
2)
ustala składy kompletów orzekających oraz wyznacza przewodniczącego składu orzekającego,
3)
zapewnia sprawny przebieg postępowania dyscyplinarnego.
3.
W razie ponownego rozpatrywania sprawy, do składu kompletu orzekającego nie mogą być wyznaczeni członkowie sądu, którzy poprzednio brali udział w sprawie.
§  10.
1.
Właściwy do rozpoznania sprawy jest okręgowy sąd dyscyplinarny okręgowej izby radców prawnych, której obwiniony jest członkiem w chwili wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
2.
Jeżeli o przewinienie objęte jedną sprawą obwinionych jest więcej niż dwóch członków różnych okręgowych izb radców prawnych, właściwy jest okręgowy sąd dyscyplinarny, w którego okręgu popełniono przewinienie, a w razie gdy tego miejsca ustalić nie można - okręgowy sąd dyscyplinarny, w którego okręgu wszczęto najpierw postępowanie dyscyplinarne.
3.
Spory o właściwość rozstrzyga Wyższy Sąd Dyscyplinarny.
§  11.
1.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny może z inicjatywy okręgowego sądu dyscyplinarnego lub na wniosek stron przekazać sprawę do rozpoznania innemu okręgowemu sądowi dyscyplinarnemu, jeżeli tego wymaga dobro postępowania dyscyplinarnego.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, oskarżycielem jest rzecznik dyscyplinarny okręgowej izby radców prawnych, której sąd dyscyplinarny rozpozna sprawę, chyba że oskarżenie objął Główny Rzecznik Dyscyplinarny.
1 § 8 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 września 2001 r. (Dz.U.01.114.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2001 r.