§ 11. - Zasady i terminy sporządzania sprawozdawczości budżetowej jednostek samorządu terytorialnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.38.365

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1999 r.
§  11.
1.
Przez wartość poręczeń i gwarancji, udzielonych w okresie sprawozdawczym, należy rozumieć nominalną wartość poręczeń i gwarancji, udzielonych w okresie sprawozdawczym, obejmującą łączną wysokość należności głównej oraz należności ubocznych, poręczonych lub gwarantowanych.
2.
Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji oznacza kwotę, którą poręczyciel (gwarant) byłby zobowiązany spłacić, gdyby dłużnik, za którego udzielono poręczenia (gwarancji), nie dokonał spłaty zobowiązania samodzielnie, według stanu na koniec okresu sprawozdawczego, przy wyłączeniu wzajemnych zobowiązań podmiotów sektora finansów publicznych. W przypadku kredytów i pożyczek objętych poręczeniami (gwarancjami) uwzględnia się zarówno kwotę świadczenia głównego (kapitału), jak i świadczeń ubocznych (odsetek), o ile zostały objęte poręczeniem (gwarancją).
3.
Wartość spłat dokonanych w okresie sprawozdawczym za kredytobiorców (dłużników) z tytułu udzielonych poręczeń lub gwarancji oznacza wartość wydatkowanych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego środków - tytułem spłaty zobowiązań zaciągniętych i nie spłaconych przez dłużników, poręczonych lub gwarantowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego - obejmującą wartość faktycznie spłaconych środków (należności głównej i należności ubocznych) w ramach realizacji umów poręczenia lub gwarancji.
4.
Przez wartość należności regresowych, wynikających ze spłat dokonanych za dłużników w ramach realizacji umów poręczenia lub gwarancji, należy rozumieć sumę należności (wierzytelności), przysługujących jednostce samorządu terytorialnego od dłużników, z tytułu spłat dokonanych przez jednostkę samorządu terytorialnego za tych dłużników w wyniku realizacji zawartych umów poręczenia lub gwarancji. Należności te powinny stanowić sumę należności głównej, czyli łączną kwotę dokonanych spłat powiększoną o przysługujące należności uboczne, w szczególności odsetki za zwłokę bądź opóźnienie w spłacie należności.
5.
Kwotę zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, spłaconych w danym roku kalendarzowym przez dłużników oraz poręczycieli lub gwarantów, oblicza się jako sumę spłat zobowiązań objętych poręczeniami lub gwarancjami dokonanych przez poręczycieli lub gwarantów za dłużników oraz sumę zobowiązań objętych poręczeniami i gwarancjami spłaconych samodzielnie przez dłużników (kwota z rubryki F3 powiększona o samodzielne spłaty dokonane przez dłużników w części objętej poręczeniami lub gwarancjami).
6.
Łączna kwota poręczeń i gwarancji, określona w uchwale budżetowej na dany rok, jest to łączna kwota poręczeń i gwarancji, których wysokość określa uchwała budżetowa, o której mowa w art. 52 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 i z 1999 r. Nr 38, poz. 360).