Zasady i sposób zarządzania funduszem ochrony rybołówstwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.44.300

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1951 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 13 czerwca 1935 r.
o zasadach i sposobie zarządzania funduszem ochrony rybołówstwa.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy z dnia 7 marca 1932 r. o rybołówstwie (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 357) zarządzam co następuje:
Zarząd funduszem ochrony rybołówstwa sprawuje komitet, który powołuje się przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Wędkarskiego. Komitet nosi nazwę: Komitet Zarządu Funduszem Ochrony Rybołówstwa. Komitet składa się z 6 członków, z których dwóch i ich zastępców wyznacza Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego na przeciąg lat trzech, pozostałych czterech i ich zastępców powołuje Minister Rolnictwa na czas do odwołania.

Spośród członków komitetu Minister Rolnictwa wyznacza przewodniczącego komitetu i jego zastępcę.

Z funduszu wypłacane będą:
1)
zasiłki na:
a)
akcję zarybieniową, a w tem przedewszystkiem na budowę, rozbudowę oraz utrzymanie zakładów produkcji i rozprowadzanie materjału zarybieniowego,
b)
zwalczanie zanieczyszczeń wód, zwierząt szkodliwych dla rybołówstwa i chorób ryb,
c)
organizowanie rybackiego dozoru gospodarczego,
d)
przeciwdziałanie szkodliwemu dla rybołówstwa użytkowaniu wód,
e)
wszelkie inne cele, związane z podniesieniem i utrwaleniem rybołówstwa oraz obroną jego od szkód;
2)
wynagrodzenie za straty, powstałe w związku z utworzeniem tarlisk, obrębów ochronnych, oraz koszty utworzenia i utrzymania obrębów ochronnych (art. 60 i 61 ustawy o rybołówstwie).

Koszty, związane z zarządem funduszem, pokrywane są z funduszu.

Do zakresu działania komitetu należy ustalanie na każdy rok gospodarczy planu finansowego funduszu, który zatwierdza Minister Rolnictwa.

Wydatkowanie sum funduszu odbywa się w ramach zatwierdzonego planu finansowego.

Rokiem gospodarczym funduszu jest rok budżetowy Państwa.

Nadzór nad właściwym zużyciem sum wypłacanych w wykonaniu planu finansowego należy do terytorialnie właściwych prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

Do dnia 1 lipca każdego roku komitet składa Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych szczegółowe sprawozdanie z wykonania planu finansowego oraz ogłasza w fachowem czasopiśmie rybackiem zamknięcie rachunkowe za ubiegły rok gospodarczy.
Wszelkie wpływy na rzecz funduszu umieszczane są w Powszechnej Kasie Oszczędności na koncie czekowem "Fundusz ochrony rybołówstwa".

Wypłaty z funduszu dokonywane są na zlecenie przewodniczącego komitetu lub członka komitetu, upoważnionego przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Zebranie komitetu odbywa się przynajmniej raz do roku, nie później niż 1 marca.

Regulamin obrad komitetu ustala Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.

Członkowie Komitetu oraz wezwani w celu wypowiedzenia się w sprawach funduszu rzeczoznawcy rybaccy otrzymują z funduszu wynagrodzenie w wysokości zł 13,50 dziennie za udział w zebraniach, a ponadto przysługują im należności z tytułu podróży, przewidziane dla funkcjonariuszów państwowych, z prawem przejazdu II klasą kolei państwowych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 22 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.37.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1951 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 22 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.37.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1951 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 22 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.37.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1951 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 22 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.37.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1951 r.