§ 4. - Zasady i metody ustalania kosztów uzasadnionych robót budowlanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.3.20

Akt utracił moc
Wersja od: 22 sierpnia 1985 r.
§  4.
1.
Uzasadnione koszty materiałów bezpośrednich oblicza się przyjmując:
1)
zużycie materiałów podstawowych i pomocniczych w ilościach określonych w katalogach nakładów rzeczowych, a w razie ich braku - w katalogach norm kosztorysowych; w razie braku w tych katalogach odpowiednich norm nakładów rzeczowych zużycie materiałów przyjmuje się według katalogu jednostkowych norm zużycia materiałów lub zakładowych norm zużycia materiałów, a w odniesieniu do niepowtarzalnych robót budowlanych - według analizy indywidualnej,
2)
ceny:
a)
urzędowe - z uwzględnieniem marż handlowych (z wyjątkiem marży detalicznej),
b)
regulowane - w stosunku do materiałów, na które ustala się te ceny z uwzględnieniem marż handlowych (z wyjątkiem marży detalicznej),
c)
umowne - w stosunku do surowców i materiałów, na które nie ustala się cen urzędowych ani regulowanych.
2. 1
Przy rozliczaniu usług remontowo-budowlanych świadczonych na rzecz ludności do kosztów uzasadnionych zalicza się wartość materiałów według ich cen detalicznych stosowanych w obrocie towarowym. W razie braku ceny detalicznej materiału, cenę tę tworzy się przez doliczenie do ceny zakupu materiału (zbytu, hurtowej) podatku obrotowego, jeżeli nie jest on już zawarty w cenie zakupu oraz kosztu zakupu w miejsce marż handlowych; koszty zakupu oblicza się za pomocą wskaźnika procentowego z roku poprzedniego w stosunku do kosztów zużycia materiałów bezpośrednich.
3.
W razie stosowania cen o różnej wartości dla tego samego surowca lub materiału można przyjąć ceny uśrednione (średnioważone).
4.
Koszty zużycia materiałów bezpośrednich powinny być zmniejszone o wartość materiałów z odzysku, równowartość odpadów użytkowych, złomu itp.
5.
Ceny wyrobów wytwarzanych w zakładach produkcji pomocniczej działających w ramach przedsiębiorstwa budowlano-montażowego oblicza się według przepisów odrębnych, z zastrzeżeniem ust. 6.
6.
Ceny wyrobów, o których mowa w ust. 5, zużywanych przez macierzyste przedsiębiorstwo w obiektach budowlanych oblicza się uwzględniając stawkę zysku właściwą dla robót budowlanych, przy czym ceny te nie mogą być wyższe od cen takich samych wyrobów wytwarzanych przez innych producentów.
1 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1) rozporządzenia z dnia 15 lipca 1985 r.(Dz.U.85.38.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 sierpnia 1985 r.