Rozdział 8 - Fundusz uczelni. - Zasady gospodarki finansowej uczelni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.84.380

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 2005 r.

Rozdział  8

Fundusz uczelni.

§  18.
1.
Uczelnia posiada fundusz zasadniczy odzwierciedlający wartość majątku.
2.
Fundusz zasadniczy zwiększa się w szczególności o:
1)
odpisy z zysku netto,
2)
odpisy amortyzacyjne pozostające w uczelni,
3)
kwotę zwiększenia wartości majątku uczelni będącego skutkiem aktualizacji wyceny środków trwałych, przeprowadzonej na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Fundusz zasadniczy zmniejsza się w szczególności o:
1)
straty uczelni,
2)
umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
3)
kwotę zmniejszenia wartości majątku uczelni, będącej skutkiem aktualizacji wyceny środków trwałych, przeprowadzonej na podstawie odrębnych przepisów.
4.
Na fundusz zasadniczy wpływają także:
1)
dotacje na inwestycje,
2)
udziały w inwestycjach wspólnych,
3)
środki ze scentralizowanego rachunku, o którym mowa w § 5 ust. 2,
4)
środki z innych źródeł.
§  19.
1.
Oprócz funduszu zasadniczego i funduszu pomocy uczelnia tworzy następujące fundusze:
1)
zakładowy fundusz socjalny,
2)
zakładowy fundusz mieszkaniowy,
3)
zakładowy fundusz nagród.
2.
Uczelnia może tworzyć również:
1)
własny fundusz stypendialny,
2)
uczelniany fundusz nagród,
3)
fundusz wdrożeniowy.
3.
Fundusze wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 tworzy się na zasadach podanych w art. 122 ust. 1 i 2 ustawy. Wykorzystanie tych funduszy określają odrębne przepisy.
4.
Roczne nagrody z zakładowego funduszu nagród obciążają koszty działalności w roku, w którym są wypłacone.
5.
Własny fundusz stypendialny tworzy się z odpisu z zysku netto, wpłat osób fizycznych i prawnych przeznaczonych na ten fundusz.
6.
Własny fundusz stypendialny przeznacza się na stypendia dla pracowników i studentów, w tym również osób, o których mowa w art. 151 ustawy, na zasadach określonych w statucie uczelni.
7.
Uczelniany fundusz nagród tworzy się z odpisu z zysku netto. Fundusz ten jest przeznaczony na wypłatę nagród (wraz z pochodnymi) indywidualnych oraz zespołowych dla pracowników i studentów za osiągnięcia w badaniach naukowych oraz pozostałej działalności. Szczegółowe zasady i tryb wykorzystania określa regulamin zatwierdzony przez rektora po zasięgnięciu opinii senatu.
8. 2
Fundusz wdrożeniowy tworzy się z:
1)
wpłat osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, w tym przedsiębiorców, dokonywanych na podstawie umów zawartych z uczelnią, dotyczących wspierania badań naukowych lub prac rozwojowych oraz wdrożenia nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych będących wynikami prac badawczych uczelni w zakresie działalności innowacyjnej, oraz z darowizn,
2)
środków pochodzących z praw patentowych i innych praw własności przemysłowej oraz licencji udzielonych przez uczelnię i na rzecz uczelni, w części określonej przez rektora uczelni.
9. 3
Środki funduszu wdrożeniowego przeznacza się na wspieranie badań naukowych lub prac rozwojowych w zakresie działalności innowacyjnej o potencjalnych możliwościach wdrożeniowych. Szczegółowe zasady i tryb wykorzystania środków funduszu określa regulamin ustalony przez rektora uczelni.
§  20.
Nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym środki funduszy przechodzą na rok następny.
2 § 19 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.101.842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 czerwca 2005 r.
3 § 19 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.101.842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 czerwca 2005 r.