Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zasady gospodarki finansowej uczelni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.84.380

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 2005 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady gospodarki finansowej uczelni oraz zasady i tryb uzyskiwania przez uczelnie państwowe wpływów z opłat za zajęcia dydaktyczne.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385),
2)
właściwym ministrze - rozumie się przez to ministra (centralny organ administracji państwowej) sprawującego nadzór nad działalnością uczelni,
3)
działalności dydaktycznej - rozumie się przez to kształcenie studentów oraz kształcenie i rozwój kadr naukowych, a także prace naukowe i twórcze prace artystyczne niezbędne do prowadzenia procesu dydaktycznego oraz kształcenia i rozwoju kadr,
4)
działalności badawczej - rozumie się przez to prowadzenie badań naukowych lub prac badawczo-rozwojowych w ramach planu rzeczowo-finansowego i na zlecenie, nie zaliczonych do działalności dydaktycznej,
5)
dotacji budżetowej - rozumie się przez to dotację z budżetu państwa.
§  2.
1.
Uczelnia prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach środków pochodzących z dotacji budżetowych, przychodów uzyskiwanych z tytułu odpłatnie prowadzonej działalności oraz wpływów z innych źródeł, na podstawie planu rzeczowo-finansowego uwzględniającego kierunki działalności.
2.
Rektor przedstawia senatowi uczelni, w ramach sprawozdania z działalności, o którym mowa w art. 48 ust. 1 pkt 9 ustawy, roczne sprawozdanie z wykonania planu rzeczowo-finansowego.
3.
Uczelnia udostępnia informacje zawarte w swoim planie rzeczowo-finansowym właściwemu ministrowi, a także, stosownie do złożonych wniosków, Przewodniczącemu Komitetu Badań Naukowych, bankowi finansującemu i izbie skarbowej.
4.
Uczelnia prowadzi rachunkowość zgodnie z zasadami stosowanymi przez podmioty gospodarcze, określonymi w odrębnych przepisach.
§  3.
Rolnicze i leśne zakłady doświadczalne uczelni są finansowo wyodrębnionymi jednostkami organizacyjnymi, które prowadzą gospodarkę finansową i rozliczają się z tytułu podatków i dotacji budżetowych na zasadach ustalonych dla przedsiębiorstw gospodarki rolnej i leśnej z następującymi zmianami:
1)
nie podlegają obowiązkowi naliczania i wpłacania dywidendy,
2)
uwzględniają w swoich planach gospodarczo-finansowych zadania określone przez uczelnię w zakresie działalności badawczej, dydaktycznej oraz upowszechniania wyników prac badawczych w ramach przyznanych przez uczelnię środków,
3)
przedstawiają rektorowi uczelni do zatwierdzenia roczne i wieloletnie plany gospodarczo-finansowe oraz sprawozdania z ich realizacji.
§  4.
1.
Inwestycje budowlane uczelni, z wyjątkiem inwestycji zakładów, o których mowa w § 3, zatwierdzone przez właściwego ministra, są finansowane lub dofinansowywane z dotacji budżetowej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy.
2.
Uczelnia może realizować inne inwestycje niż określone w ust. 1, w tym, także budowlane, pod warunkiem zapewnienia pełnego pokrycia finansowego ze środków własnych. Uczelnia może również realizować inwestycje wspólnie z innymi jednostkami organizacyjnymi.
3.
Inwestycje uczelni związane z potrzebami badań naukowych lub prac badawczo-rozwojowych mogą być finansowane z dotacji budżetowej, przyznanej zgodnie z odrębnymi przepisami, oraz z innych źródeł.
4.
Zakładowe inwestycje socjalne i mieszkaniowe uczelni są finansowane według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§  5.
1.
Środki trwałe uczelni oraz wartości niematerialne i prawne, z wyjątkiem budynków i budowli oraz związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych, zakładowych domów mieszkalnych, a także związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych - podlegają amortyzacji i umorzeniu na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Odpisy amortyzacyjne, z wyjątkiem odpisów od środków trwałych zakładowej działalności socjalnej oraz użytkowanych w ramach wydzielonej działalności prowadzonej zgodnie z § 14 ust. 2 i 3, podlegają centralizacji na scentralizowanym rachunku właściwego ministerstwa, według następujących zasad:
1)
procent centralizowanych odpisów określa właściwy minister, z tym że nie może on przekroczyć 25% ich wielkości,
2)
środki zgromadzone na scentralizowanym rachunku ministerstwa są przeznaczone na dofinansowanie zakupów inwestycyjnych uczelni, których środki własne na ten cel okażą się niewystarczające,
3)
centralizowane odpisy amortyzacyjne są odprowadzane na rachunek właściwego ministerstwa w terminie do 15 dnia miesiąca kończącego kwartał.
3.
Przepisy ust. 2 nie dotyczą uczelni niepaństwowych.
4.
Zasady naliczania i wykorzystania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych służących zakładowej działalności socjalnej oraz związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych określają odrębne przepisy.