Rozdział 3 - Warunki i tryb dokonywania oceny zgodności - Zasadnicze wymagania dla urządzeń spalających paliwa gazowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.263.2201

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 2005 r.

Rozdział  3

Warunki i tryb dokonywania oceny zgodności

§  24.
1.
Urządzenia produkowane seryjnie powinny być poddane następującym procedurom oceny zgodności:
1)
badaniu typu WE oraz
2)
przed wprowadzeniem do obrotu, zgodnie z wyborem producenta:
a)
deklarowaniu zgodności WE z typem,
b)
deklarowaniu zgodności WE z typem wraz z zapewnieniem jakości produkcji,
c)
deklarowaniu zgodności WE z typem wraz z zapewnieniem jakości wyrobu,
d)
weryfikacji WE.
2.
Procedury oceny zgodności określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Jeżeli urządzenia są produkowane jednostkowo lub w małych ilościach, producent może poddać je procedurze weryfikacji jednostkowej WE, o której mowa w pkt 6 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
§  25.
1.
Do osprzętu stosuje się procedury oceny zgodności, o których mowa w § 24, z wyjątkiem umieszczania oznakowania CE i, o ile ma to zastosowanie, wystawia się deklarację zgodności.
2.
Producent wystawia świadectwo zgodności osprzętu z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu, które się do niego odnoszą.
3.
Świadectwo zgodności osprzętu z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu powinno określać charakterystykę osprzętu oraz sposób jego wbudowania lub zamontowania w urządzenie, umożliwiający spełnienie zasadniczych wymagań przez gotowe urządzenie; świadectwo zgodności powinno być dostarczane wraz z osprzętem.
§  26.
1.
Jeżeli do urządzeń mają zastosowanie także odrębne przepisy, które przewidują umieszczenie oznakowania CE, oznakowanie może być umieszczone pod warunkiem, że urządzenia spełniają również wymagania określone w tych przepisach.
2.
Jeżeli co najmniej jeden z przepisów, o których mowa w ust. 1, pozwala producentowi w okresie przejściowym na zastosowanie innych przepisów, oznakowanie CE wskazuje na zgodność tylko z tymi przepisami, określonymi w ust. 1, które zastosował producent. W takim przypadku producent wskazuje zastosowane przepisy i podaje ich dane w dołączanych do urządzeń dokumentach, ostrzeżeniach lub instrukcjach, wymaganych przez te przepisy.
§  27.
Adnotacje i korespondencję w sprawach procedur oceny zgodności, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, należy sporządzać i prowadzić w języku polskim; można też zastosować inny język akceptowany przez jednostkę notyfikowaną.
§  28.
1.
Jednostka notyfikowana i jej pracownicy powinni przeprowadzać ocenę zgodności, wykazując najwyższy stopień rzetelności zawodowej i kompetencji technicznej. Nie powinni podlegać żadnym naciskom czy bodźcom, w szczególności natury finansowej, pochodzącym w szczególności od osób lub grup osób zainteresowanych wynikami oceny, które mogłyby mieć wpływ na osąd lub wyniki oceny.
2.
Pracownicy jednostki notyfikowanej powinni podejmować działania w sposób niezależny, bezstronny i przestrzegać zasady równoprawnego traktowania podmiotów uczestniczących w procesie oceny zgodności.
3.
Jednostka notyfikowana powinna mieć do dyspozycji niezbędnych pracowników i odpowiednie wyposażenie, umożliwiające właściwe wykonanie zadań administracyjnych i technicznych związanych z przeprowadzeniem oceny zgodności, a także mieć dostęp do sprzętu wymaganego do badań specjalistycznych.
4.
Pracownicy jednostki notyfikowanej odpowiedzialni za dokonywanie oceny zgodności powinni odbyć przeszkolenie w tym zakresie, a także posiadać:
1)
wiedzę niezbędną do przeprowadzania badań oraz odpowiednie doświadczenie w ich przeprowadzaniu;
2)
umiejętność sporządzania certyfikatów, protokołów i sprawozdań wymaganych w celu uwierzytelnienia przeprowadzonych badań;
3)
możliwość skutecznego działania w zakresie spraw wymagających znajomości języków obcych.
5.
Jednostka notyfikowana powinna:
1)
zapewniać bezstronność pracowników przeprowadzających ocenę zgodności;
2)
zapewniać ochronę informacji zawodowych uzyskanych przez pracowników podczas wykonywania zadań określonych w rozporządzeniu, z wyjątkiem współpracy z kompetentnymi organami administracji państwowej;
3)
uczestniczyć w pracach normalizacyjnych i współpracować z innymi jednostkami notyfikowanymi;
4)
gwarantować zachowanie jakości świadczonych usług w warunkach konkurencji rynkowej.