Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zasadnicze wymagania dla dźwigów i ich elementów bezpieczeństwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.117.1107

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 2003 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dotyczące projektowania i wytwarzania:
a)
dźwigów stale obsługujących budynki i budowle, poruszających się po ustalonym torze,
b)
elementów bezpieczeństwa stosowanych w dźwigach, o których mowa w lit. a;
2)
treść deklaracji zgodności;
3)
procedury oceny zgodności;
4)
minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględnione przy notyfikowaniu jednostek;
5)
sposób oznakowania dźwigów i ich elementów bezpieczeństwa;
6)
wzór oznakowania CE.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do dźwigów poruszających się po ustalonym torze, nawet jeżeli nie poruszają się wzdłuż sztywnych prowadnic, w tym dźwigów napędzanych za pomocą mechanizmu nożycowego.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
urządzeń transportu linowego, w tym kolei linowych, linowo-terenowych i wyciągów, przeznaczonych do transportu osób;
2)
dźwigów specjalnie zaprojektowanych i wykonanych do celów wojskowych lub policyjnych;
3)
górniczych urządzeń wyciągowych;
4)
dźwigów teatralnych;
5)
dźwigów stanowiących wyposażenie środków transportu;
6)
dźwigów połączonych z maszynami i służących wyłącznie dla dostępu do stanowisk pracy;
7)
pojazdów szynowych z napędem zębatkowym;
8)
dźwigów budowlanych przeznaczonych do podnoszenia osób lub osób i towarów.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
dźwig - urządzenie obsługujące określone poziomy, wyposażone w kabinę poruszającą się wzdłuż sztywnych prowadnic, z zastrzeżeniem § 1 ust. 2, nachylonych do poziomu pod kątem większym niż 15°, i przeznaczone do transportu osób, osób i towarów albo towarów, jeżeli do kabiny mogą wejść osoby i jest ona wyposażona w elementy sterownicze umieszczone w jej wnętrzu w taki sposób, aby miały do nich dostęp osoby w niej przebywające;
2)
element bezpieczeństwa - element, o którym mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
wzorzec dźwigu - dźwig reprezentatywny, w którego dokumentacji technicznej określono sposób, w jaki będą spełniane zasadnicze wymagania bezpieczeństwa w dźwigach odpowiadających wzorcowi dźwigu określonemu przez parametry obiektywne i wykorzystujących identyczne elementy bezpieczeństwa;
4)
producent elementów bezpieczeństwa - osobę fizyczną lub prawną, odpowiedzialną za projekt i wytwarzanie elementów bezpieczeństwa, która umieszcza oznakowanie CE oraz wystawia deklarację zgodności WE;
5)
instalujący dźwig - osobę fizyczną lub prawną, odpowiedzialną za projekt, wykonanie, zainstalowanie, udostępnienie dźwigu po raz pierwszy użytkownikowi, która umieszcza oznakowanie CE oraz wystawia deklarację zgodności WE.
§  4.
W dokumentacji technicznej dźwigu, pochodzącego od wzorca dźwigu, określa się za pomocą wartości maksymalnych i minimalnych wszelkie dopuszczalne różnice między wzorcem dźwigu a tym dźwigiem.
§  5.
W celu spełnienia zasadniczych wymagań bezpieczeństwa przez typoszereg urządzeń dopuszcza się wykazanie jego podobieństwa za pomocą obliczeń lub na podstawie rysunków projektowych.
§  6.
Dźwigi mogą być udostępniane przez instalującego po raz pierwszy użytkownikowi i przekazane do eksploatacji tylko wówczas, jeżeli przy prawidłowym zainstalowaniu, konserwowaniu oraz użytkowaniu zgodnym z przeznaczeniem nie będą stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia osób lub mienia.
§  7.
1.
Elementy bezpieczeństwa mogą być wprowadzane do obrotu i oddawane do użytku, jeżeli dźwigi, w których będą montowane, przy prawidłowym ich zainstalowaniu, konserwowaniu oraz użytkowaniu zgodnym z przeznaczeniem, nie będą stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia osób lub mienia.
2.
Elementy bezpieczeństwa powinny spełniać zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, określone w rozporządzeniu, lub umożliwiać dźwigom, w których są zainstalowane, spełnienie tych wymagań.
3.
Dopuszcza się wprowadzanie do obrotu elementów, które na podstawie deklaracji producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela są przeznaczone do wbudowania w dźwig.
§  8.
1.
Osoba odpowiedzialna za prowadzone prace w budynku lub w budowlach oraz instalujący dźwig informują się wzajemnie w zakresie niezbędnym do właściwego działania i bezpiecznego użytkowania dźwigu oraz podejmują w tym celu odpowiednie działania.
2.
W szybach dźwigowych mogą się znajdować wyłącznie rury, przewody elektryczne lub osprzęt niezbędny do działania i bezpieczeństwa dźwigu.
§  9.
1.
Dopuszcza się możliwość prezentacji na targach, wystawach i innych pokazach dźwigów lub elementów bezpieczeństwa, które nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu, jeżeli na widocznym oznaczeniu podana będzie informacja, że dźwigi lub elementy bezpieczeństwa są niezgodne z zasadniczymi wymaganiami i nie będą sprzedawane, dopóki instalujący dźwig, producent elementów bezpieczeństwa albo jego upoważniony przedstawiciel nie doprowadzą do ich zgodności z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu.
2.
Podczas pokazów dźwigów lub elementów bezpieczeństwa powinny być stosowane odpowiednie środki bezpieczeństwa w celu zapewnienia ochrony osób uczestniczących w pokazach.
§  10.
Uznaje się, że dźwigi i ich elementy bezpieczeństwa, na których umieszczono oznakowanie CE i dołączono do nich deklarację zgodności WE, o której mowa w § 27 i 30, spełniają wymagania określone w rozporządzeniu.
§  11.
Uznaje się, że elementy bezpieczeństwa wytworzone zgodnie z normą zharmonizowaną zapewniają spełnienie odpowiednich zasadniczych wymagań niniejszego rozporządzenia przez dźwig, w którym zostaną poprawnie zamontowane.