Zaprowadzenie dla górnośląskiej części Województwa Śląskiego zmiany ustaw o stosunkach służbowych pisarzy sądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.46.395

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 czerwca 1922 r.
zaprowadzające dla górnośląskiej czyści Województwa Śląskiego zmiany ustawy o stosunkach służbowych pisarzy sądowych.

Na mocy ust. 1 art. 36 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 15 lipca 1920 r., zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 73, poz. 497), w brzmieniu art. 1 ustawy z dnia 18 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85, poz. 608) w związku z ustępem ostatnim art. 40 powołanej Ustawy Konstytucyjnej w brzmieniu art. 2 ustawy z dnia 30 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 69, poz. 449) stanowię w porozumieniu z Tymczasową Radą Wojewódzką Województwa śląskiego co następuje:

Pruska ustawa o stosunkach służbowych pisarzy sądowych z dnia 3 marca 1879 r. (Zbiór Ustaw str. 99) ulega następującym zmianom:

1.
W § 1 słowa: "pisarzem sądowym" zastępuje się słowami: "sekretarzem sądowym".
2.
W ustępie pierwszym § 2 słowo: "dwuletnia" zastępuje się słowem: "trzyletnia", a w ustępie drugim słowa: "w służbie pisarza sądowego" zastępuje się słowami: "w służbie sekretarjatu sądu".
3.
W zdaniu drugiem ustępu drugiego § 3 słowa: "służby pisarzy sądowych i służby biurowej przy prokuraturach" zastępuje się słowami: "służby sekretarjatu sądu i sekretarjatu prokuratury".
4.
§ 4 otrzymuje brzmienie następujące:

"Obok sekretarzy sądowych można mianować podsekretarzy i rejestratorów sądowych z pośród osób, które zdały egzamin na sekretarza sądowego (§ 1) albo też osobny, w tym celu przepisany egzamin. Przepisy, o tym egzaminie oraz inne postanowienia o uzdolnieniu do objęcia posad podsekretarzy i rejestratorów sądowych wyda zarząd wymiaru sprawiedliwości".

5.
Po § 4 dodaje się jako § 4a następujący przepis:

"Urzędnikami sekretarjatu sądu (§ 1 i 4) mogą być mianowane także osoby, które wedle przepisów, obowiązujących w b. dzielnicy pruskiej, posiadają kwalifikacje na sekretarzy, podsekretarzy lub rejestratorów sądowych, albo też które wedle przepisów, obowiązujących w b. zaborze austrjackim lub w cieszyńskiej części Województwa Śląskiego, posiadają kwalifikacje na kancelistów sądowych lub asystentów rachunkowych".

6.
W obu ustępach § 5 słowa: "Pomocnicy pisarzy sądowych" zastępuje się słowami: "Podsekretarze i rejestratorzy sądowi", słowa: "czynności pisarzy sądowych" słowami: "czynności sekretarjatu sądu" a słowa: "pisarza sądowego" słowami: "sekretarza sądowego".
7.
§ 6 otrzymuje brzmienie następujące:

"Sekretarzy, podsekretarzy i rejestratorów sądowych mianuje prezes sądu apelacyjnego".

8.
W § 7 słowa: "pisarzy sądowych" zastępuje się słowami: "sekretarzy sądowych", a słowa: "pomocników pisarzy sądowych" słowami: "podsekretarzy i rejestratorów sądowych".
9.
§ 8 uchyla się.
10.
W § 9 wprowadza się następujące zmiany:
a)
Ustęp pierwszy otrzymuje brzmienie następujące:

"Jeżeli zachodzi potrzeba pomocy lub zastępstwa w sekretarjacie sądowym, można tymczasowe sprawowanie czynności sekretarjatu sądu, z wyjątkiem czynności, wymienionych w ustępie drugim § 5, i z wyjątkiem obliczania kosztów i stempli,-poruczyć osobom, które zdały egzamin na komornika sądowego, tudzież aspirantom, wreszcie kancelistom sądowym, pełniącym służbę w kancelarji sądowej najmniej przez sześć miesięcy",

b)
W ustępie drugim i trzecim słowa: "pisarza sądowego" zastępuje się słowami: "sekretarza sądowego", a w ustępie trzecim słowa: "czynności pisarza sądowego" słowami: "czynności sekretarza sądowego".

Sekretarzami, podsekretarzami i rejestratorami przy prokuraturach można mianować tylko osoby, które nabyły uzdolnienie na sekretarzy, podsekretarzy i rejestratorów sądowych.

§ 9 ustawy z dnia 3 marca 1879 r. w brzmieniu art. 1 niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio z tem, że tymczasowe sprawowanie czynności w sekretarjacie prokuratury można poruczyć także podprokuratorom przy sądach powiatowych.

Urzędnikami rachunkowości i kasowości sądowej mogą być mianowani tylko sekretarze sądowi, którzy od dłuższego czasu pełnią służbę w tym charakterze.

Przepis ten stosuje się odpowiednio do osób, wymienionych w § 4 a) ustawy z dnia 3 marca 1879 r. w brzmieniu art. 1 niniejszego rozporządzenia.

Na czas do 1 stycznia 1924 r. zarząd wymiaru sprawiedliwości może w drodze rozporządzenia wprowadzić wyjątki od zasad, określonych w §§ 1, 2, 4 ustawy z dnia 3 marca 1879 r. w brzmieniu art. 1 niniejszego rozporządzenia.

W tymże czasie może prezes sądu apelacyjnego urzędnikami rachunkowości i kasowości sądowej mianować także osoby, które, nie posiadając kwalifikacji na sekretarzy sądowych, odbyły w b. dzielnicy pruskiej kurs dla kandydatów na. urzędników skarbowości sądowej w Województwie Śląskiem i w czasie tego kursu zdały egzamin przed komisją egzaminacyjną, ustanowioną dla tych kandydatów.

Rozporządzenie to wchodzi w życie w górnośląskiej części Województwa Śląskiego z dniem ogłoszenia.