Rozdział 1 - Odroczenie wypłat. - Zapobieganie upadłości na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu oraz sądu okręgowego w Katowicach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.27.244

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1928 r.

Rozdział  I.

Odroczenie wypłat.

Odroczenie wypłat może być udzielone kupcowi posiadającemu dostateczne środki do zupełnego zaspokojenia wszystkich swoich wierzycieli, który wskutek wyjątkowych, a niezależnych od niego okoliczności, zaprzestał czasowo wypłat lub przewiduje w najbliższej przyszłości konieczność czasowego ich zaprzestania.

Odroczenie wypłat nie może być udzielone, jeżeli niewypłacalność jest wynikiem takich czynów dłużnika, które w razie ogłoszenia upadłości posiadałyby znamiona czynu karygodnego.

Odroczenia wypłat udziela sąd właściwy do ogłoszenia dłużnikowi upadłości.

Do podania, w którem dłużnik winien uzasadnić wniosek o odroczenie wypłat, winny być dołączone:

1)
wyciąg z rejestru firmowego,
2)
bilans z wykazem i oszacowaniem szczegółowem aktywów i pasywów,
3)
spis wierzycieli ze wskazaniem imion, nazwisk (lub firm) i adresu oraz z wymienieniem sum dłużnych i terminów ich płatności, przyczem wierzytelności, zabezpieczone zastawem lub hipoteką, winny być wyszczególnione oddzielnie,
4)
wykaz udzielonych poręczeń: solidarnych i niesolidarnych,
5)
wykaz niewykonanych wyroków, zapadłych przeciwko dłużnikowi, a ulegających wykonaniu,
6)
plan sanacji przedsiębiorstwa,
7)
oświadczenie piśmienne dłużnika, stwierdzone jego własnoręcznym podpisem, o rzetelności danych, wymienionych w p. 2 - 6 artykułu niniejszego, których prawdziwość winien dłużnik potwierdzić zaręczeniem w miejsce przysięgi.

Sąd po otrzymaniu podania wyznaczy niezwłocznie termin najdalej miesięczny do rozpoznania sprawy, o czerń ogłosi co najmniej na tydzień naprzód w Monitorze Polskim oraz w dwóch czasopismach prywatnych według swego uznania.

W ogłoszeniu będzie zaznaczone, że wierzyciele mogą przybyć na rozprawę celem udzielenia sądowi wyjaśnień.

Na termin ten sąd wezwie dłużnika. W razie niestawiennictwa dłużnika, osobiście lub przez pełnomocnika, postępowanie będzie umorzone, chyba że dłużnik usprawiedliwi swe niestawiennictwo.

Sąd, na wniosek dłużnika, może zabezpieczyć podanie o odroczenie wypłat decyzją zarządzając, wstrzymanie wyznaczonej już sprzedaży przez licytację majątku petenta, o ile złożone dowody art. 3) dostatecznie uzasadniają okoliczności, przytoczone w podaniu.

Sąd, gdy uzna tego potrzebę, poleci przed rozprawą jednemu lub kilku biegłym zbadanie stanu przedsiębiorstwa w związku ze złożonemi przez dłużnika wyjaśnieniami i dokumentami (art. 3).

Dłużnik obowiązany jest wyznaczonemu biegłemu lub biegłym okazać księgi, rachunki, faktury, korespondencję oraz wszystko to, co stwierdza stan jego interesu, pod rygorem umorzenia postępowania.

Biegli złożą opinję sądowi na piśmie.

Sąd może zasięgnąć od izb przemysłowo - handlowych, władz, urzędów, instytucyj, zrzeszeń lub stowarzyszeń opinji co do użyteczności państwowej, gospodarczej lub społecznej przedsiębiorstwa dłużnika.

W terminie, wyznaczonym do rozprawy, sąd na niejawnej rozprawie wysłucha dłużnika i biegłych oraz dopuści do wyjaśnień wierzycieli, którzy stawili się na skutek ogłoszeń (art. 4).

Sąd orzeka o podaniu dłużnika uchwałą.

Jeżeli w postępowaniu sądowem znajdują się jednocześnie podania: dłużnika - o odroczenie wypłat i wierzyciela - o ogłoszenie upadłości, - to sąd oba te podania rozstrzyga jedną uchwałą.

W czasie trwania odroczenia wypłat upadłość nie może być ogłoszona.

Uchwała zarządzająca odroczenie wypłat jest natychmiast wykonalna.

Uchwała ta będzie ogłoszona w Monitorze Polskim i przynajmniej w jednem czasopiśmie nieurzędowem według uznania sądu, nadto winna być niezwłocznie wywieszona w gmachu sądu. Oprócz tego sąd zawiadamia o odroczeniu wypłat dłużnika, wydział egzekucyjny i procesowy oraz izbę przemysłowo - handlową i właściwego komornika sądowego.

W razie uwzględnienia podania dłużnika, sąd oznaczy termin odroczenia wypłat. Termin ten nie może być dłuższy, niż trzy miesiące, i liczy się od daty wydania uchwały. Termin ten może być przedłużony o dalsze trzy miesiące najwyżej dwukrotnie. Podanie winno być zgłoszone najpóźniej na czternaście dni przed upływem terminu, na który zostało udzielone odroczenie wypłat; sąd winien w tymże terminie czternastodniowym podanie to rozstrzygnąć bez ustnej rozprawy. Przedłużenie terminu zależy od uznania sądu, którego uchwała zaskarżeniu nie ulega. Termin przedłużenia liczy się od daty upływu terminu poprzedniego odroczenia wypłat.

Udzielając dłużnikowi odroczenia wypłat, sąd zamianuje jednego lub kilku nadzorców sądowych nad przedsiębiorstwem dłużnika.

Nadzorcą sądowym nie mogą być osoby, wymienione w § 383 ust. 1, lit. 1 - 3 pr. cyw., ani konkurent dłużnika.

Nadzorca sądowy przed przystąpieniem do wykonania poruczonych mu przez sąd obowiązków, w ciągu dwudziestu czterech godzin po otrzymaniu nominacji, złoży wobec sądu przyrzeczenie, że poruczone mu obowiązki spełniać będzie sumiennie według najlepszej swej woli i wiedzy.

Do nadzorcy sądowego należy zarząd nad przedsiębiorstwem korzystającem z odroczenia wypłat.

Za zgodą sądu nadzorca sądowy może upoważnić dłużnika bądź osobę trzecią do wykonywania poszczególnych czynności, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Skargi na czynności nadzorcy sądowego, w związku z wykonaniem zarządu nad przedsiębiorstwem, rozstrzyga ostatecznie sąd.

Nadzorca sądowy obowiązany jest niezwłocznie przystąpić:

1)
do zamknięcia i zakontestowania ksiąg handlowych dłużnika,
2)
do wniesienia do rejestru firmowego i księgi wieczystej dłużnika wzmianki (ostrzeżenia) o uchwale, udzielającej dłużnikowi odroczenia wypłat, z zaznaczeniem w rejestrze, kto sprawuje zarząd, oraz kogo i w jakim zakresie upoważniono do wykonywania poszczególnych czynności (art. 14 ust. 2),
3)
do sprawdzenia złożonego przez dłużnika bilansu, stanu aktywów i pasywów oraz spisu wierzycieli (art. 3 p. 2 i 3).

Ze swych czynności (art. 13 - 15) nadzorca sądowy obowiązany będzie składać sądowi sprawozdanie raz na miesiąc.

Z chwilą wydania uchwały udzielającej odroczenia wypłat, dłużnik nie ma prawa wykonywać żadnych czynności zarządu ani rozporządzać majątkiem bez zezwolenia nadzorcy, tudzież zaciągać zobowiązań innych, prócz tych, które są konieczne do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa, o ile został do tego uprawniony stosownie do art. 14 ust. 2.

Wszelkie sprzeczne z tem postanowieniem czyny dłużnika uznaje się za nie mające żadnych skutków prawnych, zdziałane zaś na tej podstawie akty prawne, - za nieważne.

Jednakże osoby trzecie, które udowodnią, że zawierając umowę z dłużnikiem działały w dobrej wierze, mogą dochodzić swych praw lub strat na dłużniku, urzeczywistnić je wszakże będą mogły dopiero po ustaniu odroczenia wypłat. § 135 kod. cyw. ma do tych wypadków odpowiednie zastosowanie.

W czasie trwania odroczenia wypłat postępowanie egzekucyjne i aresztowe przeciwko dłużnikowi nie może być wszczynane, a wszczęte ulega wstrzymaniu.

Żaden wpis hipoteczny na nieruchomościach dłużnika z mocy wyroków lub decyzyj sądowych nie może być uzyskany podczas trwania odroczenia.

Odroczenie nie zawiesza biegu spraw rozpoczętych i nie tamuje możności wszczynania przeciwko dłużnikowi nowych spraw sądowych; w tym ostatnim wypadku koszty procesu obciążają powoda, jeżeli pretensja została w całości wciągnięta na listę wierzytelności.

Dłużnik może stawać w sprawach majątkowych w obecności lub za zgodą nadzorcy sądowego; nadzorca korzysta z uprawnień strony.

Odroczenie wypłat nie rozciąga się:

1)
na należności z zobowiązań, zaciągniętych po wyrzeczeniu odroczenia wypłat,
2)
na koszty postępowania zapobiegawczego,
3)
na podatki i opłaty skarbowe i komunalne,
4)
na należności z tytułu umów najmu pracy oraz związane z nią opłaty na rzecz instytucyj ubezpieczeń społecznych,
5)
na alimenty i wymiary wszelkiego rodzaju,
6)
na należności, zabezpieczone umownym zastawem ruchomym,
7)
na odsetki od należności, zabezpieczonych hipotecznie, oraz na należności, zabezpieczone hipoteczni na nieruchomościach nie służących celom przedsiębiorstwa,
8)
na przedmioty lub tytuły, które ulegałyby rewindykacji w razie upadłości.

W powyższych wypadkach nie mają zastosowania przepisy art. 17 i 18.

Odroczenie wypłat nie ma skutku względem współdłużników i poręczycieli.

Spłata długów, na które rozciąga się odroczenie wypłat, nie może być dokonywana przed sprawdzeniem bilansu i spisu wierzycieli przez nadzorcę sądowego.

Fundusze, osiągnięte z prowadzenia przedsiębiorstwa, po pokryciu kosztów postępowania zapobiegawczego, wydatków na prowadzenie przedsiębiorstwa i na skromne utrzymanie dłużnika oraz należności z zobowiązań, zaciągniętych po wyrzeczeniu odroczenia wypłat, mogą być użyte na zaspokojenie wierzycieli.

Plan zaspokojenia wierzycieli ustala nadzorca sądowy i przedstawia go do zatwierdzenia sądowi, przed którym toczy się postępowanie.

Do kolejności zaspakajania wierzycieli mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące upadłości.

Spór wszczęty przeciwko uchwale zatwierdzającej plan nie wstrzymuje wypłat, przewidzianych w planie, o ile sąd nie postanowi inaczej; sąd wszakże władny będzie zarządzić jednocześnie zabezpieczenie należności, co do których wszczęto spór.

Pretensje wzajemne nie ulegają potrąceniu:

1)
jeżeli wierzyciel stał się dłużnikiem przedsiębiorstwa dopiero po wyrzeczeniu odroczenia, przyczem dla powstania wierzytelności lub długu miarodajny jest moment zaciągnięcia zobowiązania, a nie moment jego wykonania,
2)
jeżeli dłużnik przedsiębiorstwa nabył wierzytelność, powstałą przed wyrzeczeniem odroczenia.

Bieg przedawnienia wierzytelności, objętych odroczeniem, zawiesza się na czas trwania odroczenia wypłat.

Natychmiastowe zażalenie służy dłużnikowi w razie odmowy, a wierzycielowi - w razie udzielenia odroczenia wypłat. Termin do wniesienia zażalenia liczy się od daty ogłoszenia uchwały w Monitorze Polskim (art. 11).

Zażalenie nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej uchwały.

Sąd rozstrzyga zażalenie ostatecznie.

Sąd na wniosek nadzorcy sądowego oznaczy wysokość jego wynagrodzenia po wysłuchaniu dłużnika. Wynagrodzenie to korzysta z takiego pierwszeństwa, jak należności osób zatrudnionych, w przedsiębiorstwie (§ 61 lit. a ordyn. konkurs.). Na uchwałę sądu służy tak nadzorcy sądowemu, jak dłużnikowi, natychmiastowe zażalenie.

Sąd rozstrzyga zażalenie ostatecznie.

Koszty ogłoszeń postępowania w sprawie ponosi dłużnik.

Postępowanie zapobiegawcze będzie umorzone po upływie terminu odroczenia wypłat. Uchwała o umorzeniu ulega natychmiastowemu zażaleniu.

Jednak sąd, na wniosek dłużnika lub wierzycieli, umarzając postępowanie zapobiegawcze, może ogłosić upadłość, o ile niewypłacalność dłużnika nie została usunięta.

Na wniosek nadzorcy sądowego, wierzycieli lub też z inicjatywy sądu odroczenie wypłat może być uchylone w każdym czasie, o ile dłużnik dopuścił się w zarządzie lub rozporządzaniu swoim majątkiem czynów, wzbronionych przez art. 17, lub też działał na szkodę wierzycieli.

Odroczenie wypłat będzie uchylone w każdym czasie:

1)
jeżeli dłużnik zrzeknie się w podaniu do sądu dalszego korzystania z dobrodziejstw odroczenia wypłat,
2)
jeżeli pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami będzie zawarty układ zapobiegawczy według zasad, wyrażonych w art. 30 i nast. niniejszego prawa,
3)
jeżeli pomimo otwarcia postępowania układowego do zawarcia układu nie doszło.

Uchwała o uchyleniu odroczenia ulega natychmiastowemu zażaleniu. Przed uchyleniem odroczenia wypłat sąd winien dłużnikowi dać możność oświadczenia się.

Sąd zarządzi ogłoszenie uchwały (art. 27 i 28) trybem, przewidzianym w art. 11.