Rozdział 3 - Inne świadczenia ze strony Państwa, tudzież ulgi. przyznane emerytom. - Zaopatrzenie emerytalne wojskowych i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.68.616

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1923 r.

ROZDZIAŁ  III.

Inne świadczenia ze strony Państwa, tudzież ulgi. przyznane emerytom.

Emeryt wojskowy, który wskutek podeszłego wieku lub też wskutek złego stanu zdrowia potrzebuje szczególnej opieki, jakiej nie znajduje w rodzinie, a przytem nie ma innych źródeł utrzymania, może być umieszczony w domu inwalidów.

Emeryta wojskowego umysłowo chorego umieszcza się w zakładach leczniczych wojskowych lub cywilnych dla umysłowo chorych, jeżeli potrzebę tego, jakoteż okoliczność, iż pozbawiony jest niezbędnej opieki, stwierdzą właściwe władze.

Emeryt wojskowy, umieszczony w do mu inwalidów lub zakładzie dla umysłowo chorych, otrzymuje na koszt Państwa, oprócz mieszkania z opałem i światłem, całkowite utrzymanie, odzienie, opieką lekarską i usługę.

Emerytowi wojskowemu potrąca się przez czas pobytu w domu inwalidów, względnie w zakładzie dla umysłowo chorych, dziewięćdziesiąt procent (90%) uposażenia emerytalnego na koszt Utrzymania.

Rodzina takiego emeryta otrzymuje zaopatrzenie w myśl zasad rozdziału IV niniejszej ustawy.

Emeryt wojskowy, którego tylko dla braku miejsca nic- można umieścić w domu inwalidów, a który z powodu niedołęstwa, nabytego skutkiem jednej z przyczyn, wymienionych w art. 4 niniejszej ustawy, stale potrzebuje pomocy osób drugich, otrzymuje zasiłek na koszta pielęgnacji w wysokości dwudziestu pięciu procent (25%) uposażenia emerytalnego.

Taki sam zasiłek otrzymuje emeryt wojskowy umysłowo chory, jeżeli stan jego pozwala na pozostawienie go pod opieką domową.

W powyższy sposób podwyższona emerytura nie może jednak w żadnym wypadku przekraczać sto procent (100%) uposażenia czynnego, służącego za podstawę do wymiaru uposażenia emerytalnego.

Emeryt wojskowy ma prawo korzystania i ulg sanitarnych, jakie przysługują wojskowemu zawodowemu w czynnej służbie, jako to: bezpłatnej porady wojskowo-lekarskiej w ambulatorjach wojskowych, bezpłatnego pobierania lekarstw w aptekach wojskowych, leczenia szpitalnego w szpitalach wojskowych na warunkach, określonych dla wojskowych zawodowych w czynnej służbie, jakoteż korzystania z ulg przy sezonowych opłatach w razie kuracji w państwowych zakładach kąpielowych i uzdrowiskach, przy zachowaniu warunków jak u wojskowych zawodowych w czynnej służbie.

Zawodowy wojskowy przy przeniesieniu w stan spoczynku z uposażeniem emerytalnem ma prawo do jednorazowego przesiedlenia się z rodziną do przyszłego miejsca zamieszkania na warunkach, przysługujących wojskowym zawodowym w służbie czynnej przy przesiedleniach służbowych. Z prawa tego winien wojskowy korzystać w przeciągu jednego roku od dnia przeniesienia go w stan spoczynku. Przeniesiony zaś na zasadzie ustawy z dn. 29 maja 1920 r. o tymczasowych emeryturach wojskowych (Dz. U. R. P. № 47 poz. 286) w przeciągu jednego roku od uchwalenia niniejszej ustawy.