Rozdział 3 - Renta inwalidzka. - Zaopatrzenie emerytalne pracowników kolejowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.14.81

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

Rozdział  3.

Renta inwalidzka.

§  5.
1.
Renta inwalidzka przysługuje pracownikowi, który posiada wymagany okres zatrudnienia na kolei i stał się inwalidą:
1)
w czasie zatrudnienia na kolei lub
2)
w ciągu 2 lat po ustaniu zatrudnienia na kolei, jeżeli zwolnienie z tego zatrudnienia nie nastąpiło na prośbę pracownika.
2.
Renta inwalidzka przysługuje również pracownikowi objętemu rozporządzeniem, który stanie się inwalidą w ciągu 5 lat licząc od ustania zatrudnienia na kolei z powodów określonych w § 3 ust. 2.
§  6.
1.
Do nabycia prawa do renty inwalidzkiej wymagany jest odpowiedni okres zatrudnienia na kolei na stanowiskach uprawniających do stopnia służbowego. Okres ten wynosi dla pracowników w wieku:
powyżej18 latdo 20 lat- 1 rok
"20 "do 22 "- 2 lata
"22 "do 25 "- 3 "
"25 "do 30 "- 4 "
"30 "- 5 lat.
2.
Przy wymiarze renty inwalidzkiej stosuje się odpowiednio przepis § 2 ust. 3.
§  7.
Pracownik zatrudniony na stanowisku uprawniającym do stopnia służbowego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, nabywa prawo do renty inwalidzkiej, bez względu na okres zatrudnienia, jeżeli został zaliczony w związku z tym wypadkiem lub chorobą zawodową do jednej z grup inwalidów w rozumieniu art. 13 dekretu.
§  8.
1.
W zależności od rodzaju zatrudnienia, przyczyny inwalidztwa i grupy inwalidztwa renta wynosi odpowiedni procent podstawy wymiaru w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 2 dekretu, określony w niżej podanej tabeli:
Grupa inwalidzkaPrzyczyny inwalidztwa
wypadek lub choroba zawodowainne przyczyny
dla wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowiskach uprawniających do stopni służbowychdla pracowników zatrudnionych przez okres wymieniony w § 6 na stanowiskach maszynisty lub pomocnika maszynisty parowozu, elektrowozu, motowozu albo palacza parowozudla innych pracowników zatrudnionych przez okres wymieniony w § 6 na stanowiskach uprawniających do stopni służbowych
% podstawy wymiaru
I1007060
II 755040
III 504030
2.
Pracownik, którego służbowo przeniesiono ze stanowiska maszynisty lub pomocnika maszynisty parowozu, elektrowozu, motowozu albo palacza parowozu na inne stanowisko uprawniające do stopnia służbowego i na tym stanowisku stał się niezdolny do pracy, nabywa prawo do renty inwalidzkiej w wysokości przewidzianej dla stanowiska poprzedniego, jeżeli odpowiada łącznie wszystkim następującym warunkom:
1)
pozostawał w zatrudnieniu na stanowisku maszynisty lub pomocnika maszynisty parowozu, elektrowozu, motowozu albo palacza parowozu co najmniej 10 lat,
2)
przeniesienie nastąpiło ze względów służbowych lub z powodu stanu zdrowia,
3)
od dnia przeniesienia do powstania inwalidztwa nie upłynęło więcej niż 5 lat.
3.
Przepis art. 18 dekretu ma zastosowanie do pracownika kolejowego, który po nabyciu prawa do renty z kolei nigdzie nie pracował albo stan jego zdrowia uległ pogorszeniu w zatrudnieniu na kolei.
§  9.
Rentę inwalidzką przyznaje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu powstania inwalidztwa, nie wcześniej jednak niż:
1)
u pracownika uprawnionego do pobierania zasiłku chorobowego - od dnia następującego po ustaniu tego prawa,
2)
u pracownika nie uprawnionego do pobierania zasiłku chorobowego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po ustaniu prawa do uposażenia służbowego,
3)
u pracownika zaliczonego do III grupy inwalidów, z którym stosunku pracy nie rozwiązano - od pierwszego dnia miesiąca następującego po przeniesieniu na inne stanowisko, na którym może być wykonywana praca z obniżeniem kwalifikacji.
§  10.
1.
W zależności od czasu trwania nieprzerwanego okresu zatrudnienia po wyzwoleniu przysługuje pracownikom pobierającym rentę inwalidzką na podstawie niniejszego rozporządzenia dodatek do renty inwalidzkiej według następującej tabeli:
Za nieprzepracowany okres zatrudnieniaDodatek wynosi:
dla pracowników mających prawo do renty z tytułu zatrudnienia na stanowisku maszynisty lub pomocnika maszynisty parowozu, elektrowozu, motowozu albo palacza parowozudla innych pracowników mających prawo do renty z tytułu zatrudnienia na stanowiskach uprawniających do stopni służbowych
powyżej 15 do 20 lat 15% renty 10% renty
powyżej 20 lat 20% " 15% "
2.
Dodatek nie przysługuje w razie pobierania renty inwalidzkiej z tytułu wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej.