Art. 5. - Zaopatrzenie emerytalne osób zajmujących kierownicze stanowiska polityczne i państwowe oraz członków ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.42.270

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1973 r.
Artykuł  5.
1.
Emerytura przysługuje osobie po zaprzestaniu pracy na stanowisku określonym w art. 1, która:
1)
została odwołana ze stanowiska i ukończyła 55 lat (mężczyzna) lub 50 lat (kobieta) oraz posiada co najmniej 5-letni okres pracy na tym stanowisku albo
2)
została zwolniona na własną prośbę po ukończeniu 60 lat (mężczyzna) lub 55 lat (kobieta) oraz posiada co najmniej 8-letni okres pracy na tym stanowisku.
2.
Emerytura przysługuje również osobie, która posiada co najmniej 30-letni okres zatrudnienia, w tym co najmniej 8 lat na kierowniczym stanowisku określonym w art. 1.
3.
Emerytura przysługuje także osobie, która stała się inwalidą I lub II grupy w czasie wykonywania pracy na stanowisku określonym w art. 1.
4.
Pierwszemu Sekretarzowi Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Przewodniczącemu Rady Państwa i Prezesowi Rady Ministrów przysługuje w razie zaprzestania pełnienia funkcji prawo do emerytury na zasadach określonych w niniejszym dekrecie, niezależnie od warunków określonych w ust. 1-3.
5.
Prezes Rady Ministrów może w uzasadnionych wypadkach przyznać osobie, o której mowa w art. 1, emeryturę, jeżeli nie spełnia ona warunków określonych w ust. 1-3, lecz ma 25-letni okres zatrudnienia wymagany do zaopatrzenia emerytalnego według przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, w tym co najmniej 5 lat na kierowniczym stanowisku określonym w art. 1.