Rozdział 6 - Przepisy przejściowe. - Zaopatrzenie emerytalne oraz inne świadczenia dla rolników i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.32.140

Akt utracił moc
Wersja od: 4 listopada 1977 r.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe.

Rolnikowi przekazującemu gospodarstwo rolne Państwu po dniu wejścia w życie ustawy emerytura lub renta inwalidzka przysługuje od dnia spełnienia warunków wymaganych do ich uzyskania.

1. 
Rolnikowi przekazującemu po dniu wejścia w życie ustawy gospodarstwo rolne następcy emerytura lub renta inwalidzka przysługuje - z uwzględnieniem ust. 2 i 3 - od dnia 1 lipca 1980 r., a jeżeli warunki do uzyskania tych świadczeń spełnione zostały po tej dacie - od dnia ich spełnienia.
2. 
Rolnikowi, który do dnia 30 czerwca 1980 r. przekaże gospodarstwo następcy i osiągnie 80 lat życia albo zaliczony zostanie do I lub II grupy inwalidów, emerytura lub renta inwalidzka, przysługuje od dnia spełnienia tych warunków.
3. 
W wypadkach, o których mowa w ust. 2, emerytura lub renta inwalidzka przysługuje, choćby nawet rolnik sprzedał jednostkom gospodarki uspołecznionej produkty rolne o wartości mniejszej niż 15.000 zł; w tym wypadku świadczenia przysługują w wysokości przewidzianej w art. 7 ust. 1 dla 1 grupy sprzedaży.

Przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych oraz ich wysokości uwzględnia się wartość produktów rolnych sprzedanych jednostkom gospodarki uspołecznionej po dniu 1 stycznia 1977 r.

Rolnikowi, który nie spełnia warunków określonych w art. 2 ust. 1 pkt 2 lub w art. 10 ust. 1 pkt 2, emerytura lub renta przysługuje, jeżeli wytwarzał i sprzedawał jednostkom gospodarki uspołecznionej produkty rolne o wartości nie mniejszej niż 15.000 zł w każdym roku, licząc od dnia 1 stycznia 1977 r. do końca roku poprzedzającego rok przekazania gospodarstwa, oraz jeżeli spełnia pozostałe warunki wymagane do przyznania tych świadczeń.

Podstawę wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej, do której prawo powstało przed dniem 1 stycznia 1982 r., stanowi przeciętna roczna wartość produktów rolnych, sprzedanych jednostkom gospodarki uspołecznionej w okresie od dnia 1 stycznia 1977 r. do końca roku poprzedzającego rok, w którym powstało prawo do świadczenia.

Świadczenia pieniężne dla rolników, którzy przekazali nieodpłatnie gospodarstwo rolne zstępnym lub zrzekli się własności nieruchomości rolnej na podstawie przepisów prawa cywilnego przed dniem wejścia w życie ustawy, przysługują poczynając od dnia 1 lipca 1980 r.

Świadczenia określone w art. 25-27 przysługują z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym, który zdarzył się począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, a z tytułu choroby zawodowej, jeżeli uszczerbek na zdrowiu spowodowany taką chorobą został stwierdzony po tym dniu.

Zasiłek porodowy, o którym mowa w art. 30, przysługuje z tytułu urodzenia dziecka lub wzięcia go na wychowanie, począwszy od dnia 1 lipca 1980 r.

Zasiłek na dziecko wymagające stałej opieki, o którym mowa w art. 31, przysługuje począwszy od dnia 1 lipca 1980 r.

Składki na fundusz emerytalny rolników rolnik opłaca począwszy od dnia 1 lipca 1977 r., chyba że rozpoczął prowadzić gospodarstwo rolne po tym dniu.

1. 
Nie zrealizowane do dnia wejścia w życie ustawy spłaty z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego na własność Państwa za spłaty pieniężne na zasadach określonych w art. 28-30 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. Nr 21, poz. 118) podlegają realizacji na zasadach dotychczasowych.
2. 
Jeżeli rolnik nie podjął spłat i osiągnął wiek emerytalny lub jest inwalidą, na jego wniosek przyznaje się zamiast spłat emeryturę lub rentę inwalidzką w wysokości przewidzianej niniejszą ustawą dla rolników przekazujących gospodarstwa Państwu.
1. 
Wypłacane w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy renty przysługujące na podstawie ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. Nr 21, poz. 118) podwyższa się z dniem 1 lipca 1978 r. o 150 zł.
2. 
Począwszy od dnia 1 stycznia 1980 r. renty, o których mowa w ust. 1, nie mogą być niższe od emerytur przewidzianych w art. 7 ust. 1 dla 1 grupy sprzedaży.
3. 
Do rent, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy art. 9, 12-18, 20, 30, 35 i 36.