Rozdział 5 - Dodatki do rent. - Zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszów organów bezpieczeństwa publicznego oraz ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.31.184

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1958 r.

Rozdział  5.

Dodatki do rent.

1.
Renciście, inwalidzie oraz osobie pobierającej rentę rodzinną przysługuje prawo do dodatku do renty dla dzieci, wnuków i rodzeństwa, które odpowiadają warunkom wymaganym do uzyskania renty rodzinnej. Prawo to przysługuje również opiekunowi tych dzieci.
2.
Dodatek do renty przysługuje w wysokości dodatku rodzinnego przewidzianego w przepisach o uposażeniu funkcjonariuszów organów bezpieczeństwa publicznego.
3.
Pobieranie zasiłku rodzinnego na dzieci, wnuków i rodzeństwo z tytułu zatrudnienia wyłącza prawo do dodatku wymienionego w ust. 1 na te same osoby.
1.
Renciście i inwalidzie odznaczonym przez władze Polski Ludowej orderem Budowniczych Polski Ludowej, Virtuti Militari, Krzyża Grunwaldu, Odrodzenia Polski lub Sztandaru Pracy przysługuje miesięczny dodatek do renty w wysokości 25% renty bez uwzględnienia dodatku dla dzieci, wnuków i rodzeństwa.
2.
Osobom uprawnionym do renty rodzinnej, odznaczonym orderem wymienionym w ust. 1, przysługuje dodatek miesięczny do tej renty w wysokości 10% podstawy wymiaru renty.
3.
Renta wraz z dodatkiem (ust. 1) nie może przekraczać 100% podstawy wymiaru renty, z wyjątkiem przypadku, gdy podstawa wymiaru renty inwalidy zaliczonego do I grupy inwalidów jest niższa od 1.500 zł. W tym przypadku renta inwalidzka łącznie z dodatkiem (ust. 1) nie może przekraczać 1.500 zł.