§ 16. - Zaopatrzenie byłych skazańców politycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.28.237

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1935 r.
§  16.
(1)
O ile byłemu skazańcowi politycznemu za życia nie przyznano zaopatrzenia, wdowa i sieroty po nim, czy też jego rodzice celem otrzymania zaopatrzenia winni wnosić podania do Ministerstwa Skarbu. Do podania należy dołączyć:
1)
dowody działalności zmarłego skazańca politycznego (§§ 7 i 8),
2)
świadectwo jego śmierci,
3)
świadectwa urodzenia osób, które ubiegają się o zaopatrzenie,
4)
zaświadczenie właściwego według miejsca zamieszkania danej osoby urzędu skarbowego o wysokości dochodu, uzyskanego w ostatnim roku podatkowym, ze wskazaniem źródeł tego dochodu,
5)
oświadczenie danej osoby, że nie otrzymuje żadnego zaopatrzenia ze Skarbu Państwa (a jeżeli chodzi o rodziców - również z funduszów publicznych) lub że wybiera zaopatrzenie na zasadzie rozporządzenia (art. 5),
6)
oświadczenie danej osoby o wysokości ostatnio otrzymywanego dochodu z dokładnem oznaczeniem jego źródeł.
(2)
Wdowy i sieroty po byłych skazańcach politycznych dołączają świadectwo małżeństwa byłego skazańca politycznego, wdowy zaś nadto oświadczenie, że małżeństwo ze zmarłym skazańcem politycznym nie zostało sądownie rozwiedzione ani unieważnione (§ 15 ust. 1), w przypadku zaś rozłączenia od stołu i łoża - należycie uwierzytelniony odpis wyroku, orzekającego rozłączenie od stołu i łoża z obowiązkiem alimentowania żony (art. 4).
(3)
Jeżeli wdowa ubiega się również o zaopatrzenie sieroce dla swych dzieci, winna dołączyć do podania oświadczenie, że dzieci te z samego prawa pozostają pod jej opieką i że opieka ta nie została wdowie odjęta.
(4)
Rodzice zmarłego skazańca politycznego winni dołączyć oświadczenie, że zmarły nie zawierał związku małżeńskiego lub też złożyć świadectwo śmierci współmałżonka zmarłego i dzieci, zrodzonych z tego małżeństwa, z oświadczeniem, że innych dzieci z tego małżeństwa nie było.
(5)
O ile zmarłemu skazańcowi politycznemu zostało za życia przyznane zaopatrzenie, pozostałe po tym skazańcu osoby nie mają obowiązku dołączania dowodów, wymienionych w ust. 1 p. 1 oraz innych dowodów, znajdujących się w aktach administracyjnych.