§ 13. - Zaliczki na podatki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.15.66

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 1976 r.
§  13.
1.
W razie gdy z materiałów, jakimi rozporządza organ finansowy, wynika, że w stosunku do pewnych grup podatników opłacających zaliczki według zasad określonych w §§ 2 i 10 nastąpił lub nastąpi w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost działalności gospodarczej powodujący wzrost obrotów i dochodów albo gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ finansowy ustala dla podatników tych grup wysokość zaliczek indywidualnie w kwotach uwzględniających te okoliczności i doręcza podatnikom decyzje równocześnie z decyzjami ustalającymi podatki obrotowy i dochodowy za ubiegły rok. Tak ustalone zaliczki podatnicy obowiązani są wpłacać w terminie do dnia 12 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły. Różnicę pomiędzy wynikającą z decyzji kwotą zaliczek, których termin uiszczenia upłynął, a kwotą zaliczek obliczoną na podstawie zaliczki za miesiąc grudzień ubiegłego roku podatnicy ci obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji.
2.
Od decyzji ustalającej wysokość zaliczek w sposób przewidziany w ust. 1 przysługuje podatnikowi prawo wniesienia zażalenia w terminie tygodniowym od dnia doręczenia decyzji. Zażalenie podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym, z tym że zaliczki ustalone w wyniku tego postępowania nie mogą być niższe od zaliczek, jakie przypadałyby do wpłacenia na podstawie § 2 ust. 1 i § 10 ust. 1.
3.
Jeżeli rozmiar działalności gospodarczej podatnika uległ w ciągu roku podatkowego znacznej zmianie i ustalone zaliczki są niewspółmierne w stosunku do faktycznie osiąganych obrotów i dochodów lub gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ finansowy może z urzędu lub na wniosek podatnika dwa razy w ciągu roku podatkowego zmienić wysokość zaliczek obliczonych na zasadach przewidzianych w §§ 2 i 10. Decyzja zmieniająca wysokość zaliczek powinna określać miesiąc, od którego zmiana obowiązuje.
4.
Od decyzji, o której mowa w ust. 3, przysługuje podatnikowi prawo wniesienia zażalenia w terminie tygodniowym od dnia doręczenia decyzji. Zażalenie to podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym.