Dział 3 - Zakwaterowanie na terenach i gruntach. - Zakwaterowanie Sił Zbrojnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.26.194

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1951 r.

DZIAŁ  III.

Zakwaterowanie na terenach i gruntach.

1.
Przepisy o zakwaterowaniu stałym i przejściowym w pomieszczeniach (dział II) stosuje się odpowiednio do zakwaterowania stałego i przejściowego na terenach i gruntach, potrzebnych do rozmieszczenia i szkolenia Sił Zbrojnych (obozy, place ćwiczeń, poligony, strzelnice, lotniska, składy itp.).
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do terenów i gruntów, znajdujących się pod zarządem Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Leśnictwa. Zasady i tryb postępowania przy wyborze i przejmowaniu na zakwaterowanie stałe i przejściowe tych terenów i gruntów określą Ministrowie: Obrony Narodowej, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Leśnictwa.
1.
Jeżeli w związku ze szkoleniem Sił Zbrojnych zachodzi w wyjątkowych przypadkach konieczność objęcia strefą niebezpieczeństwa budynków zamieszkałych, prezydium właściwej powiatowej rady narodowej zarządzi na żądanie władzy wojskowej czasowe usunięcie mieszkańców tych budynków, wyznaczając im równocześnie na ten czas inne miejsce pobytu. Wstęp na teren, objęty strefą niebezpieczeństwa, może być przez władze wojskowe osobom postronnym wzbroniony.
2.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrami: Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Leśnictwa określi w drodze rozporządzenia tryb postępowania w sprawach, wymienionych w ust. 1.
1.
Za szkody, wyrządzone w związku z używaniem terenów i gruntów oraz w związku z objęciem strefą niebezpieczeństwa budynków, należy się właścicielom (posiadaczom) tych terenów, gruntów i budynków odszkodowanie.
2.
Odszkodowanie, wymienione w ust. 1, władze wojskowe wypłacają w miarę możności niezwłocznie na miejscu.
1.
Jeżeli między władzą wojskową a poszkodowanym nie dojdzie do porozumienia co do odpowiedzialności za szkodę lub wysokości odszkodowania, sprawę należy skierować do prezydium powiatowej rady narodowej, które wydaje orzeczenie w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym.
2.
Poszkodowany może w ciągu czternastu dni od dnia doręczenia orzeczenia, wymienionego w ust. 1, wnieść odwołanie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej, której decyzje są ostateczne.