Dział 2 - Zakwaterowanie w pomieszczeniach. - Zakwaterowanie Sił Zbrojnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.26.194

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1951 r.

DZIAŁ  II.

Zakwaterowanie w pomieszczeniach.

Zakwaterowanie stałe.

Zakwaterowanie stałe odbywa się w budynkach i lokalach znajdujących się pod zarządem władz wojskowych oraz w budynkach i lokalach na ten cel wynajętych.

1.
Jeżeli władze wojskowe nie dysponują w danej miejscowości dostateczną ilością pomieszczeń na zakwaterowanie Sił Zbrojnych, prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych obowiązane są na żądanie władz wojskowych przydzielić odpowiednie na ten cel pomieszczenia.
2.
Zasady i tryb przydzielania przez prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych pomieszczeń, wymienionych w ust. 1, oraz wysokość opłat za ich używanie określi za zgodą Prezesa Rady Ministrów Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrami Obrony Narodowej i Finansów.

Nieruchomości, niezbędne do zakwaterowania Sił Zbrojnych, mogą być uzyskane przez władze wojskowe również w trybie przepisów o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości, niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Zakwaterowanie przejściowe.

1.
Zakwaterowanie przejściowe ma charakter czasowy i stosuje się w szczególności w przypadkach:
1)
zmian w dyslokacji Sił Zbrojnych i tworzenia nowych jednostek,
2)
ćwiczeń wojskowych, przeszkolenia i zebrań kontrolnych,
3)
manewrów, koncentracji i przemarszów jednostek,
4)
rejestracji i poboru,
5)
podróży służbowych i przejściowego pełnienia służby przez żołnierzy i pracowników cywilnych, zatrudnionych w Siłach Zbrojnych poza zwykłym miejscem służbowym.
2.
W razie mobilizacji, w czasie wojny oraz w razie zarządzenia przez Radę Ministrów służby wojskowej w interesie obrony Państwa zakwaterowanie przejściowe stosuje się również w innych przypadkach niż określone w ust. 1.
1.
Zakwaterowanie przejściowe odbywa się przede wszystkim w budynkach i lokalach, znajdujących się pod zarządem władz wojskowych.
2.
Jeżeli w danej miejscowości władze wojskowe nie dysponują dostateczną ilością pomieszczeń w budynkach i lokalach, wymienionych w ust. 1, przeznacza się na kwatery przejściowe nadające się do tego celu pomieszczenia władz, urzędów i instytucji państwowych albo pomieszczenia wszelkich innych osób prawnych lub osób fizycznych, z wyjątkiem wymienionych w art. 16.

Zakwaterowanie przejściowe obejmuje oprócz pomieszczenia również urządzenie i oświetlenie, a w okresie od 15 października do 15 kwietnia także ogrzewanie.

Zależnie od warunków miejscowych ciężar zakwaterowania przejściowego powinien być w miarę możności równomiernie rozłożony na poszczególne powiaty i gminy.

1.
Podstawę do zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych w pomieszczeniach, wymienionych w art. 8 ust. 2, stanowi pisemne zapotrzebowanie władzy wojskowej, a do zakwaterowania poszczególnych żołnierzy i pracowników cywilnych (art. 7 ust. 1 pkt 5) - stwierdzenie potrzeby zakwaterowania, dokonane przez władzę wojskową na rozkazie wyjazdu lub innym dokumencie tej władzy.
2.
W razie mobilizacji, w czasie wojny oraz w razie zarządzenia przez Radę Ministrów służby wojskowej w interesie obrony Państwa podstawę zakwaterowania przejściowego stanowi również sam rozkaz wyjazdu lub inny dokument podróży, a nawet ustne żądanie dostarczenia kwatery, zgłoszone przez władze wojskowe lub osoby, wymienione w ust. 1.
1.
Władze wojskowe kierują zapotrzebowanie na kwaterę przejściową do prezydium powiatowej rady narodowej, a w miastach Warszawie i Łodzi oraz w miastach stanowiących powiaty - do prezydiów rad narodowych tych miast, przesyłając równocześnie odpis zapotrzebowania bezpośrednio do prezydium zainteresowanej rady narodowej.
2.
Zapotrzebowanie na kwatery przejściowe należy przesyłać co najmniej na dziesięć dni przed terminem, w którym pomieszczenia mają być oddane do dyspozycji Sił Zbrojnych.
3.
W przypadkach nagłych lub przejściowego zakwaterowania pojedynczych osób albo oddziałów poniżej dwudziestu ludzi władza wojskowa może kierować zapotrzebowanie na kwaterę przejściową bezpośrednio do prezydium rady narodowej właściwej gminy (miasta) lub do sołtysów i bez zachowania dziesięciodniowego terminu.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się również do zakwaterowania poszczególnych żołnierzy i pracowników cywilnych na podstawie wydanych przez władzę wojskową rozkazów wyjazdu lub innych dokumentów podróży.
5.
W razie mobilizacji, w czasie wojny oraz w razie zarządzenia przez Radę Ministrów służby wojskowej w interesie obrony Państwa władze wojskowe oraz poszczególni żołnierze i pracownicy cywilni (art. 7 ust. 1 pkt 5) kierują zapotrzebowanie lub dokumenty, wymienione w art. 11, albo zwracają się ustnie w sprawie zakwaterowania przejściowego bezpośrednio do prezydium rady narodowej właściwej gminy (miasta) lub do sołtysów. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
1.
Zajęcie kwatery w pomieszczeniach, wymienionych w art. 8 ust. 2, następuje na podstawie nakazu zakwaterowania przejściowego, wydanego przez prezydium gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej. Zajęcie pomieszczeń władz, urzędów i innych instytucji państwowych następuje na podstawie nakazu, wydanego przez prezydium powiatowej rady narodowej, a w miastach Warszawie i Łodzi oraz w miastach stanowiących powiaty - przez prezydia rad narodowych tych miast, w przypadkach zaś wymienionych w art. 12 ust. 5 - na podstawie nakazu, wydanego przez prezydium gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
2.
Zajęcie kwatery nie może nastąpić przed upływem dwóch dni od dnia doręczenia nakazu zakwaterowania przejściowego właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia. Nie dotyczy to przypadków, wymienionych w art. 12 ust. 3-5.
1.
W wyjątkowych przypadkach, gdy okoliczności nie pozwalają na stosowanie trybu, określonego w art. 12 i 13, lub gdy kwatery nie dostarczono na czas, władza wojskowa może samodzielnie zająć pomieszczenie.
2.
Władza wojskowa, która zajęła pomieszczenie w trybie, określonym w ust. 1, obowiązana jest niezwłocznie zwrócić się do władzy, wymienionej w art. 13 ust. 1, o wydanie nakazu zakwaterowania przejściowego. W razie nieuzyskania od tej władzy nakazu w ciągu czternastu dni od daty zajęcia pomieszczenia władza wojskowa zarządzi zwolnienie tego pomieszczenia. Nie dotyczy to przypadków, wymienionych w art. 12 ust. 5.
1.
Zajęciu na kwatery przejściowe podlegają przede wszystkim pomieszczenia, należące do władz, urzędów oraz instytucji państwowych i społecznych pod warunkiem, że zajęcie tych pomieszczeń nie spowoduje zahamowania normalnej działalności tych władz, urzędów i instytucji.
2.
Przy zajmowaniu pomieszczeń, należących do osób fizycznych, należy przede wszystkim zajmować pomieszczenia niezamieszkałe lub należące do osób, które dobrowolnie zgłosiły je na zakwaterowanie, a następnie wszelkie inne pomieszczenia, rozkładając ciężar kwaterunku w miarę możności równomiernie na poszczególne osoby.
1.
Nie podlegają zajęciu na zakwaterowanie przejściowe pomieszczenia:
1)
przedsiębiorstw państwowych, w których odbywa się produkcja,
2)
bibliotek, muzeów i archiwów,
3)
przeznaczone do wykonywania kultu religijnego,
4)
zajmowane przez przedstawicieli dyplomatycznych, przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne państw obcych oraz osoby należące do personelu tych przedstawicielstw i urzędów, o ile posiadają obywatelstwo państwa wysyłającego - z zastrzeżeniem wzajemności, jak również przez instytucje międzynarodowe i osoby, którym przysługują przywileje dyplomatyczne na podstawie umów międzynarodowych.
2.
Zakłady lecznicze i weterynaryjne mogą być zajęte jedynie dla celów wojskowej służby zdrowia lub służby weterynaryjnej.
3.
Minister Obrony Narodowej może w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami określić inne pomieszczenia, nie podlegające zajęciu na zakwaterowanie przejściowe.
1.
Od nakazu zakwaterowania przejściowego, wydanego przez prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, przysługuje zainteresowanej osobie prawo wniesienia odwołania do prezydium rady narodowej wyższego stopnia, którego decyzje są ostateczne.
2.
Odwołanie należy wnieść do prezydium rady narodowej, które wydało nakaz zakwaterowania przejściowego, w ciągu siedmiu dni od daty jego doręczenia.
3.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania nakazu.
1.
Za kwatery przejściowe w pomieszczeniach, nie należących do władz, urzędów i instytucji państwowych, należy się wynagrodzenie, które obejmuje należność za pomieszczenie, urządzenie, ogrzewanie (opał) i oświetlenie.
2.
Zasady przyznawania wynagrodzenia za kwatery przejściowe, wysokość wynagrodzenia i sposób jego wypłaty określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrami Gospodarki Komunalnej i Finansów.
1.
Pomieszczenia, zajęte na kwatery przejściowe, podlegają zwolnieniu nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia ich zajęcia.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie mobilizacji, w czasie wojny oraz w razie zarządzenia przez Radę Ministrów służby wojskowej w interesie obrony Państwa.

Po wykorzystaniu pomieszczenia na zakwaterowanie przejściowe władza wojskowa albo osoby, korzystające z kwater, wydają właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia pisemne zaświadczenie, stwierdzające czas korzystania z kwatery.

1.
Za szkody, wyrządzone przez zakwaterowanego w pomieszczeniu zajętym na kwaterę przejściową, odpowiada wobec poszkodowanego władza wojskowa, której przysługuje regres do zakwaterowanego.
2.
Do szkód, wymienionych w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 24 i 25.