Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zakres, wypadki oraz tryb stosowania zwolnień od obowiązku posiadania pozwolenia na przewóz i wywóz oraz od należności celnych w odniesieniu do przedmiotów przeznaczonych dla obcych przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych oraz ich personelu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.23.126

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1989 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 10, poz. 56).
§  2.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o osobach korzystających z przywilejów dyplomatycznych, rozumie się przez to osoby określone w art. 18 ust. 1 pkt 2 i 3.
2.
Za misje specjalne w rozumieniu rozporządzenia uważa się działające w Polsce tymczasowe przedstawicielstwa państw obcych oraz stałe lub tymczasowe placówki organizacji lub instytucji międzynarodowych, korzystające z przywilejów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.
§  3.
1.
Przedmioty zwolnione od cła na podstawie rozporządzenia zwolnione są zarazem od pozwoleń określonych w art. 11 ust. 1.
2.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą towarów, których przywóz, wywóz i przewóz przez granicę zgodnie z art. 12 i 13 poddany jest ograniczeniom lub zakazom.
3.
Obowiązek celny (art. 21 ust. 1) dotyczy wszystkich przewożonych przedmiotów, także wymienionych w ust. 1. Jednak osoby korzystające z przywilejów dyplomatycznych, a także osoby, które przewożą przesyłki urzędowe wymienione w § 9, nie są przy przekraczaniu granicy obowiązane do rozpakowywania bagażu osobistego lub przewożonych przesyłek.
§  4.
1.
Do dokonywania odprawy celnej przedmiotów objętych rozporządzeniem właściwe są:
1)
urzędy celne położone w miejscowościach, w których mają siedziby przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne lub misje specjalne,
2)
inne urzędy celne wyznaczone przez Główny Urząd Ceł,
3)
w wypadkach określonych w § 9 i 10 - wszystkie urzędy celne.
2.
Odprawy celnej przedmiotów objętych rozporządzeniem dokonuje się w pierwszej kolejności i w obecności nadawcy lub odbiorcy przesyłki albo osoby przez nich upoważnionej, należącej do personelu przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej.
3.
Na wniosek przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej albo osoby należącej do ich personelu odprawy celnej można dokonać w pomieszczeniu urzędowym przedstawicielstwa, urzędu lub misji albo w mieszkaniu tej osoby. Nie dotyczy to odprawy przedmiotów przewożonych z sobą przy przekraczaniu granicy.
§  5. 1
W sprawach określonych w § 16 ust. 1 i § 17 ust. 6 przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i misje specjalne oraz osoby należące do ich personelu składają wnioski do urzędu celnego za pośrednictwem Ministra Spraw Zagranicznych.
§  6.
Wszelkie dokumenty wymienione w rozporządzeniu, wystawiane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne lub misje specjalne i przeznaczone dla organów administracji celnej, powinny być opatrzone pieczęcią urzędową instytucji wystawiającej.
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1989 r. (Dz.U.89.27.146) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1989 r.