Rozdział 2 - Tramwaje - Zakres, warunki, terminy i sposób przeprowadzania badań technicznych tramwajów i trolejbusów oraz jednostek wykonujących te badania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1651 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 maja 2022 r.

Rozdział  2

Tramwaje

§  2. 
Okresowe badanie techniczne tramwaju przeprowadza się:
1)
po pięciu latach od dnia przekazania nowego tramwaju do eksploatacji - pierwsze;
2)
po ośmiu latach od dnia przekazania nowego tramwaju do eksploatacji - drugie;
3)
po dwóch latach od przeprowadzenia poprzedniego badania - każde następne.
§  3. 
1. 
Okresowe badanie techniczne tramwaju obejmuje sprawdzenie i ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów tramwaju, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska, i polega na sprawdzeniu:
1)
zgodności rzeczywistych danych tramwaju z zapisami u jego właściciela dotyczącymi jego identyfikacji i danych technicznych;
2)
prawidłowości działania, ustawienia i własności świetlnych świateł zewnętrznych;
3)
stanu technicznego i skuteczności działania hamulców;
4)
prawidłowości działania urządzeń sygnalizacyjnych;
5)
stanu technicznego nadwozia, wózków i ich osprzętu oraz niezbędnego wyposażenia;
6)
stanu technicznego obręczy i zestawów kołowych;
7)
w uzasadnionych przypadkach - poziomu dźwięku na zewnętrz podczas postoju i podczas jazdy.
2. 
Dodatkowe badanie techniczne tramwaju przeprowadza się w razie doraźnej potrzeby uzasadnionej okolicznościami:
1)
badania powypadkowego lub na wniosek organów kontroli drogowej w celu sprawdzenia układów i zespołów w tramwaju, co do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że nie spełniają one obowiązujących warunków technicznych, przy czym zakres tego badania może być ograniczony do niektórych zespołów i układów tramwaju, stosownie do okoliczności, z których wynika potrzeba ich przeprowadzenia;
2)
montażu blokady alkoholowej w celu sprawdzenia:
a)
sposobu jej podłączenia w pojeździe,
b)
dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej.
3. 
Rozszerzone badanie techniczne tramwaju przeprowadza się przed dopuszczeniem do ruchu sprowadzonego z zagranicy, używanego tramwaju. Zakres badania rozszerzonego obejmuje sprawdzenie parametrów technicznych tramwaju z warunkami technicznymi określonymi w przepisach o warunkach technicznych tramwajów i trolejbusów oraz zakresie ich niezbędnego wyposażenia.
4. 
Wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego tramwajów, z zastrzeżeniem ust. 5, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5. 
Sposób badania skuteczności hamulców tramwaju określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
6. 
Sposób i warunki przeprowadzenia pomiaru poziomu dźwięku emitowanego na zewnątrz tramwaju na postoju i podczas jazdy, a także poziomu dźwięku sygnału dźwiękowego tramwaju określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
7. 
Badania techniczne tramwaju wykonuje jednostka badawcza przy użyciu przyrządów i narzędzi określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Jednostka badawcza wydaje zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym tramwaju, przy czym jeżeli wynik badania jest:
1)
pozytywny - w zaświadczeniu wypełnia się rubrykę "tramwaj dopuszczony do ruchu" oraz wpisuje się datę następnego badania;
2)
negatywny - w zaświadczeniu wpisuje się stwierdzone usterki, z tym że jeżeli:
a)
nie stwarzają one bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub środowiska - w zaświadczeniu wypełnia się rubrykę "dopuszczony do ruchu warunkowo", wpisując niezbędne ograniczenia, takie jak zakaz: przewozu pasażerów, ciągnięcia innych pojazdów szynowych, jazdy w okresie od zmierzchu do świtu oraz okres warunkowego dopuszczenia, niezbędny do usunięcia usterek, jednak nie dłuższy niż 14 dni,
b)
stwarzają one bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub środowiska - w zaświadczeniu wypełnia się rubrykę: "niedopuszczony do ruchu".
2. 
Badanie techniczne tramwaju polegające na ponownym sprawdzeniu układów i zespołów, w których stwierdzono usterki, może być dokonane przez jednostkę badawczą tylko w zakresie ich usunięcia, jeżeli okres od dnia wystawienia zaświadczenia z wynikiem negatywnym do dnia zgłoszenia gotowości tramwaju do ponownego sprawdzenia nie przekroczył 30 dni. Po upływie tego terminu przeprowadza się badanie w pełnym zakresie.
3. 
Wzór zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym tramwaju określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Wpisy dotyczące badań technicznych tramwaju w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym tramwaju powinny być opatrzone datą, podpisem pracownika upoważnionego dokonującego badania oraz jego pieczątką identyfikacyjną.
2. 
Wzór pieczątki identyfikacyjnej pracownika upoważnionego do badań technicznych tramwajów określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.