Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zakres, warunki, terminy i sposób przeprowadzania badań technicznych tramwajów i trolejbusów oraz jednostek wykonujących te badania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1651 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 maja 2022 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
1. 
Badania techniczne tramwajów i trolejbusów polegają na sprawdzeniu, czy pojazdy te odpowiadają warunkom technicznym określonym w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym oraz w przepisach o warunkach technicznych tramwajów i trolejbusów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
2. 
Badania techniczne tramwajów i trolejbusów dzieli się na:
1)
badania okresowe;
2)
badania dodatkowe;
3)
badania rozszerzone.
3. 
Badania techniczne trolejbusów wykonuje się w dwóch częściach. Badania techniczne trolejbusu w części elektrycznej dotyczą wyposażenia trakcyjnego elektrycznego wraz z jego układem sterowania, obwodów pomocniczych zasilanych napięciem sieciowym, badania skuteczności działania hamulca elektrodynamicznego oraz badania poziomu dźwięku dla określenia emisji hałasu przez pojazd oraz skuteczności jego sygnału dźwiękowego. Badania techniczne trolejbusu w części mechanicznej dotyczą stanu technicznego i prawidłowości działania pozostałych zespołów i układów trolejbusu.
4.  3
 Badania techniczne tramwajów oraz badania techniczne trolejbusów w części elektrycznej wykonują następujące jednostki:
1)
Instytut Rozwoju Miast i Regionów,
2)
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny,
3)
Politechnika Śląska,
4)
Politechnika Krakowska

- zwane dalej "jednostką badawczą".

5. 
Badania techniczne trolejbusów w części mechanicznej wykonują jednostki wymienione w przepisach dotyczących zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów.
3 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.921) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 2022 r.