Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zakres i tryb współdziałania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej z innymi podmiotami przy wykonywaniu zadań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.798 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 kwietnia 2023 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa zakres i tryb współdziałania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej przy wykonywaniu zadań z organami władzy publicznej, państwowymi osobami prawnymi, osobami zastępowanymi, państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej oraz organami jednostek samorządu terytorialnego i innymi podmiotami, którym powierzono wykonywanie zadań publicznych na podstawie ustaw lub porozumień.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
Prokuratorii Generalnej - należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
podmiocie współdziałającym - należy przez to rozumieć, odpowiednio do przedmiotu współdziałania, organ władzy publicznej, państwową osobę prawną, osobę zastępowaną, państwową jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej oraz organ jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty, którym powierzono wykonywanie zadań publicznych na podstawie ustaw lub porozumień;
4)
osobach zastępowanych - należy przez to rozumieć osoby określone w przepisach wydanych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy lub w poleceniu Prezesa Rady Ministrów, o którym mowa w art. 12 ust. 8 ustawy;
5)
aktach podręcznych - należy przez to rozumieć zgromadzone w sprawie istotne materiały, w oryginale lub kopii.
§  3. 
1. 
Prezes Prokuratorii Generalnej, wiceprezes Prokuratorii Generalnej lub inna upoważniona osoba niezwłocznie zawiadamia podmiot współdziałający o osobie wyznaczonej do współdziałania z tym podmiotem.
2. 
Osoba reprezentująca podmiot współdziałający lub kierownik urzędu obsługującego ten podmiot niezwłocznie zawiadamia Prezesa Prokuratorii Generalnej o osobie lub komórce organizacyjnej wyznaczonej do współdziałania z Prokuratorią Generalną.
§  4. 
Podmiot współdziałający niezwłocznie przekazuje Prokuratorii Generalnej, na jej wniosek lub z własnej inicjatywy, informacje o okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy, w tym w szczególności o występujących w sprawie terminach wynikających z przepisów prawa albo wyznaczonych przez sąd, trybunał lub inny organ orzekający, a także dokumenty lub inne dowody mające znaczenie w sprawie.
§  5. 
1. 
Wymiana informacji, dokumentów lub innych dowodów może następować bezpośrednio między osobą wyznaczoną do współdziałania, o której mowa w § 3 ust. 1, a osobą lub komórką organizacyjną wyznaczonymi do współdziałania, o których mowa w § 3 ust. 2.
2. 
Informacje, dokumenty lub inne dowody mogą być przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, sieci i urządzeń telekomunikacyjnych lub operatorów pocztowych lub w inny dostępny sposób.
3. 
Jeżeli odrębne przepisy wymagają przekazania informacji lub doręczenia dokumentu lub innego dowodu w określony sposób, informacje, dokumenty lub inne dowody przekazuje się w sposób określony w tych przepisach, w szczególności w postaci papierowej za zwrotnym potwierdzeniem doręczenia albo w postaci elektronicznej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
4. 
W sprawach niecierpiących zwłoki informacje, dokumenty lub inne dowody przekazuje się w formie i w sposób wskazany przez Prokuratorię Generalną.
5. 
Przekazywanie informacji, dokumentów lub innych dowodów następuje z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych i innych tajemnic ustawowo chronionych.
6. 
Na wniosek Prokuratorii Generalnej podmiot współdziałający doręcza jej określoną liczbę kopii dokumentów mających znaczenie dla wszczęcia postępowania sądowego.
7. 
Jeżeli okaże się to niezbędne, Prokuratoria Generalna wzywa podmiot współdziałający do przekazania określonej liczby kopii dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem lub do przekazania oryginałów dokumentów.
§  6. 
1. 
Informacje, dokumenty lub inne dowody przekazuje się w terminie umożliwiającym Prokuratorii Generalnej albo podmiotowi współdziałającemu zapoznanie się z nimi i podjęcie niezbędnych czynności w terminach wynikających z przepisów prawa albo wyznaczonych przez sąd, trybunał lub inny organ orzekający.
2. 
Jeżeli po przekazaniu Prokuratorii Generalnej informacji, dokumentów lub innych dowodów podmiot współdziałający uzyska dalsze informacje lub wejdzie w posiadanie dodatkowych dokumentów lub innych dowodów, które mogą mieć znaczenie w sprawie, podmiot współdziałający informuje o tym niezwłocznie Prokuratorię Generalną.
3. 
Jeżeli informacjami, dokumentami lub innymi dowodami dysponuje inny podmiot niż podmiot współdziałający, podmiot współdziałający informuje o tym Prokuratorię Generalną.
4. 
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do dokonywania innych czynności, w szczególności do przekazywania wniosków, zawiadomień, wezwań lub żądań.
§  7. 
1. 
Informacje, dokumenty lub inne dowody sporządzone w języku obcym przekazuje się Prokuratorii Generalnej w tym języku, w terminie określonym w § 6 ust. 1.
2. 
Na wniosek Prokuratorii Generalnej podmiot współdziałający doręcza, w terminie przez nią wskazanym, tłumaczenie w języku polskim informacji, dokumentu lub innego dowodu, a w razie potrzeby także tłumaczenie na język, w którym jest prowadzone postępowanie.
3. 
Tłumaczenia, o których mowa w ust. 2, powinny być sporządzone i poświadczone albo sprawdzone i poświadczone przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych albo tłumacza z państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub z Konfederacji Szwajcarskiej, albo w inny sposób wskazany przez Prokuratorię Generalną.
4. 
Przepisy ust. 1-3 nie dotyczą informacji, dokumentów lub innych dowodów sporządzonych w języku obcym lub językach obcych, w których jest prowadzone postępowanie.
§  8. 
Prokuratoria Generalna umożliwia podmiotowi współdziałającemu wgląd do akt podręcznych oraz sporządzenie z nich kopii lub odpisów, a także na wniosek tego podmiotu udziela innych informacji dotyczących stanu sprawy.
§  9. 
Po zakończeniu sprawy Prokuratoria Generalna zwraca podmiotowi współdziałającemu przekazane przez niego akta podręczne, z wyjątkiem przekazanych jej kopii i odpisów, a także, w miarę potrzeby lub na wniosek podmiotu współdziałającego, inne niezbędne dokumenty i dowody zgromadzone w postępowaniu.