§ 26. - Zakres i tryb współdziałania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej z innymi podmiotami przy wykonywaniu zadań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.798 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 kwietnia 2023 r.
§  26. 
1. 
W celu umożliwienia współpracy, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej zawiadamia Prokuratorię Generalną o nowych sprawach przed organami sądowymi Unii Europejskiej i Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
2. 
Prokuratoria Generalna przekazuje ministrowi właściwemu do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej informacje o okolicznościach, które uzasadniają wszczęcie lub przystąpienie przez Rzeczpospolitą Polską do postępowania przed organem sądowym Unii Europejskiej albo Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej:
1)
niezwłocznie przekazuje Prokuratorii Generalnej pisma procesowe składane w sprawie przez innych uczestników postępowania;
2)
konsultuje z Prokuratorią Generalną treść pism procesowych oraz podejmowanych czynności procesowych.
4. 
Minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej może zwrócić się do Prokuratorii Generalnej o przedstawienie stanowiska w sprawach przed organami sądowymi Unii Europejskiej i Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
4a. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 4, minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej może wystąpić do Prokuratorii Generalnej o zapewnienie udziału przedstawiciela Prokuratorii Generalnej w rozprawie przed organami sądowymi Unii Europejskiej i Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
5. 
Do współpracy, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, nie stosuje się § 4-9.