§ 3. - Zakres i tryb korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.54.259

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 lipca 1992 r.
§  3.
1.
Realizacja uprawnień określonych w § 1 i 2 następuje wyłącznie w okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności, przy czym:
1)
do skorzystania z uprawnień określonych w § 1 ust. 1 pkt 1-5 wystarczające jest wydanie ustnego polecenia, które należy potwierdzić na piśmie na żądanie zainteresowanego,
2)
przyjęcie w użytkowanie, na czas niezbędny do działania ratowniczego, nieruchomości, środków i przedmiotów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, wymaga wydania pokwitowania określającego istotne cechy przyjętego mienia; pokwitowanie podlega zwrotowi przy zwrocie mienia, a w razie potrzeby sporządza się protokół zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
2.
Pokwitowanie powinno zawierać:
1)
imię, nazwisko i stopień służbowy kierującego działaniem ratowniczym, a także określenie jego jednostki organizacyjnej,
2)
imię i nazwisko lub nazwę posiadacza mienia,
3)
datę i godzinę przejęcia mienia a w odniesieniu do pojazdu - także markę, numer rejestracyjny oraz wskazanie licznika zainstalowanego w pojeździe,
4)
opis stanu przejmowanego mienia,
5)
określenie miejsca i w miarę możliwości terminu zwrotu mienia,
6)
podpisy kierującego działaniem ratowniczym oraz posiadacza mienia.
3.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych koniecznością natychmiastowego podjęcia czynności, kierujący działaniem ratowniczym może odstąpić od wydania pokwitowania, poprzestając na ustnym poinformowaniu posiadacza mienia o danych określonych w ust. 2 pkt 1 i 4.