Rozdział 2 - Zakres działania obywatelskich komisji podatkowych. - Zakres i tryb działania obywatelskich komisji podatkowych dla celów podatku gruntowego oraz sposób wynagradzania członków tych komisji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.38.292

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lipca 1953 r.

Rozdział  II.

Zakres działania obywatelskich komisji podatkowych.

§  2.
1.
Do zakresu działania obywatelskich komisji podatkowych dla celów podatku gruntowego i innych podatków oraz należności niepodatkowych obciążających gospodarstwa rolne, zwanych w dalszych paragrafach komisjami, należą sprawy, określone w art. 15 ust. 2, a w szczególności opiniowanie spraw w zakresie:
1)
wymiaru i poboru podatku gruntowego, rocznych wkładów oszczędnościowych rolnictwa, nadzwyczajnego podatku od wzbogacenia wojennego, wynikającego z regulacji zobowiązań pieniężnych, oraz świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne i innych należności niepodatkowych, obciążających gospodarstwa rolne;
2)
ulg w podatku gruntowym dla słabiej zagospodarowanych gospodarstw rolnych i dla gospodarstw osadniczych w ramach, określonych przez prezydium owiatowej rady narodowej;
3)
ulg w podatku gruntowym na skutek nadzwyczajnych okoliczności, istotnie osłabiających zdolność płatniczą podatnika, jak klęski żywiołowe, długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek oraz dla gospodarstw rolnych, których przychodowość została obniżona przez doznane szkody z powodu działań wojennych, oraz dla gospodarstw, powstałych z przebudowy ustroju rolnego lub osadnictwa, a jeszcze nie zagospodarowanych lub zagospodarowanych niedostatecznie;
4)
częściowego lub całkowitego zwolnienia od obowiązku wniesienia wkładu oszczędnościowego rolnictwa osób, które z powodu ciężkiego położenia materialnego, wywołanego zdarzeniami losowymi, nie są w stanie wnieść wkładu w wysokości ustalonej;
5)
obniżenia w granicach do 50% podatku od wzbogacenia wojennego, wynikającego z regulacji zobowiązań pieniężnych, kierując się ogólnym położeniem gospodarczym podatnika.
§  3.
Przy opiniowaniu spraw, przekazanych komisji przez prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej, komisja ma prawo stawiać wnioski w sprawie przeprowadzenia dochodzeń, zmierzających do:
1)
ujawniania faktu fikcyjnego rozdrobnienia gospodarstwa rolnego,
2)
ustalania łącznego obszaru gruntów, położonych w kilku gromadach (gminach), a należących do jednego podatnika,
3)
ujawniania gruntów dotychczas nie opodatkowanych lub opodatkowanych niedostatecznie na skutek zaliczenia ich do innego rodzaju użytków rolnych lub do niższej klasy, niż to wynika z szacunkowej klasyfikacji gruntów.
§  4.
Przewodniczący prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej może zlecić członkom komisji wzięcie udziału w czynnościach pracowników prezydium, dotyczących:
1)
zbierania materiałów niezbędnych do prawidłowego ustalania zobowiązań podatkowych i do ich ściągnięcia,
2)
doraźnych oględzin lokalnych, kontroli, lustracji wszelkich gruntów, budynków i lokali,
3)
badania ksiąg, dokumentów i innych zapisów dotyczących prowadzenia gospodarstwa rolnego,
4)
poboru i egzekucji zobowiązań podatkowych i należności niepodatkowych.
§  5.
1.
Członkowie komisji, biorący udział w czynnościach określonych w § 4, obowiązani są na żądanie osób, u których wykonywane są te czynności, okazać legitymację, wystawioną przez prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej, oznaczającą okręg, na którego terenie ma on prawo działać.
2.
Członek komisji, biorąc udział w czynnościach określonych w ust. 1, podpisuje protokół lub raport, sporządzony przez pracownika prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej, bądź też - gdy ma zastrzeżenia co do ustaleń, zawartych w protokole lub raporcie - sam sporządza raport i przedkłada go komisji.