Rozdział 17 - Zakres i metody prowadzenia oceny wartości użytkowej kóz - Zakres i metody prowadzenia oceny wartości użytkowej i hodowlanej zwierząt oraz sposób oznakowania i identyfikacja zwierząt do celów hodowlanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.47.470

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 2006 r.

Rozdział  17

Zakres i metody prowadzenia oceny wartości użytkowej kóz

§  71. 71
Ocena wartości użytkowej kóz jest prowadzona zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i obejmuje użytkowość mleczną i rozpłodową.
§  72.
1.
Ocena użytkowości mlecznej kóz obejmuje ustalenie ilości mleka oraz zawartego w nim białka i tłuszczu pochodzącego z kontrolowanych przez prowadzącego ocenę udojów, przeprowadzanych co:
1)
30 dni rano i wieczorem (metoda standardowa A4) albo
2)
30 dni przemiennie rano i wieczorem (metoda uproszczona AT).
2.
Nie ustala się ilości udojonego mleka oraz zawartego w nim białka i tłuszczu z udojów od kóz od dnia wykotu do 10 dnia po wykocie.
3.
Nie ustala się ilości udojonego mleka oraz zawartego w nim białka i tłuszczu z udojów kontrolowanych od kóz dających poniżej 0,2 kg w ciągu 24 godzin przy metodzie A4 lub 0,1 kg mleka na jeden udój przy metodzie AT, a kolejny udój kontrolowany przeprowadza się nie wcześniej niż w 11 dniu po wykocie.
4.
Ocena użytkowości mlecznej kóz prowadzona jest przez wszystkie kolejne laktacje od dnia objęcia zwierzęcia oceną wartości użytkowej.
§  73.
Ocena użytkowości rozpłodowej kóz polega na ustalaniu:
1)
dla każdej ocenianej kozy w stadzie:
a)
dat pokryć,
b)
dat wykotów,
c)
liczby urodzonych koźląt w danym wykocie,
2)
wyrażonych w procentach dla całego stada:
a)
płodności, określonej jako liczba kóz wykoconych w stosunku do liczby kóz w stadzie,
b)
plenności, określonej jako liczba koźląt urodzonych w stosunku do liczby wykoconych kóz.
71 § 71 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.282.2811) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.