Rozdział 4 - Organizacja rejonowych urzędów likwidacyjnych. - Zakres działania i organizacja urzędów likwidacyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.62.485

Akt utracił moc
Wersja od: 10 czerwca 1949 r.

Rozdział  4.

Organizacja rejonowych urzędów likwidacyjnych.

§  21.
1.
Na czele rejonowego urzędu likwidacyjnego stoi naczelnik, podległy dyrektorowi okręgowego urzędu likwidacyjnego.
2.
Naczelników rejonowych urzędów likwidacyjnych mianuje Minister Skarbu bądź Minister Ziem Odzyskanych, każdy we własnym zakresie działania.
3.
Do naczelnika rejonowego urzędu likwidacyjnego należy ogólne kierownictwo i nadzór nad działalnością podległego mu urzędu.
4.
Naczelnik rejonowego urzędu likwidacyjnego jest przełożonym wszystkich pracowników podległego mu urzędu.
5.
Naczelnika rejonowego urzędu likwidacyjnego w przypadku niemożności pełnienia przez niego obowiązków zastępuje pracownik wyznaczony przez dyrektora okręgowego urzędu likwidacyjnego.
§  22.
1.
Rejonowy urząd likwidacyjny dzieli się na 3 działy: ogólny, likwidacyjny i egzekucyjny.
2.
Na czele działu stoi kierownik działu odpowiedzialny za prawidłowy bieg czynności urzędowych, wchodzących w zakres podległego mu działu.
3.
W szczególności:
1)
dział 1 ogólny załatwia sprawy administracyjne, gospodarcze, rachunkowe, dochodzenia należności i kancelaryjne rejonowego urzędu likwidacyjnego i inne sprawy, wchodzące w zakres działania rejonowego urzędu likwidacyjnego, a nie należące do pozostałych działów tego urzędu,
2)
dział 2 likwidacyjny załatwia sprawy inwentaryzacji, zabezpieczania, oszacowania, kwalifikacji prawnej i likwidacji roszczeń i majątków oraz prowadzi kontrolę działalności gospodarczej i finansowej zarządców majątków. Dział ten przygotowuje materiały dotyczące wniosków o przywrócenie posiadania majątków opuszczonych, sporządza wnioski o ujawnienie w księgach wieczystych i innych rejestrach publicznych przejścia na rzecz Państwa i innych osób prawa publicznego praw majątkowych oraz załatwia sprawy związane z zabezpieczeniem kosztów nadzoru i zarządu majątków opuszczonych,
3)
dział 3 egzekucyjny wykonuje orzeczenia o przepadku majątku lub o zabezpieczeniu przepadku.
4.
W rejonowych urzędach likwidacyjnych, w których zakres spraw egzekucyjnych nie wymaga utworzenia samodzielnego działu egzekucyjnego, dyrektor okręgowego urzędu likwidacyjnego może poruczyć działowi ogólnemu wykonywanie orzeczeń o przepadku majątku lub o zabezpieczeniu przepadku.