§ 2. - Zakres czynności o charakterze pomocniczym wykonywanych przez osoby niebędące pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej oraz kwalifikacji tych osób.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1662

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 sierpnia 2022 r.
§  2. 
1. 
Czynnościami o charakterze pomocniczym wykonywanymi przez osoby, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej, są czynności:
1)
polegające na wspieraniu lekarza weterynarii przy wykonywaniu przez tego lekarza weterynarii:
a)
badań klinicznych zwierząt,
b)
szczepień ochronnych i badań rozpoznawczych,
c)
pobierania próbek do badań,
d)
sekcji zwłok zwierzęcych

- w tym w zakresie dokumentowania wykonywanych czynności;

2)
mające na celu poskramianie zwierząt.
2. 
Do wykonywania czynności o charakterze pomocniczym, o których mowa w ust. 1 pkt 1, powiatowy lekarz weterynarii może wyznaczyć lekarza weterynarii lub osobę mającą tytuł technika weterynarii, którzy posiadają roczny staż pracy w zakładzie leczniczym dla zwierząt, z tym że do wykonywania czynności o charakterze pomocniczym, o których mowa w ust. 1 pkt 1:
1)
lit. a - w przypadku wykonywania przez lekarza weterynarii badań klinicznych zwierząt gatunku pszczoła miodna (Apis mellifera),
2)
lit. c - w przypadku pobierania przez lekarza weterynarii próbek do badań w miejscu utrzymywania zwierząt, o których mowa w pkt 1

- powiatowy lekarz weterynarii może także wyznaczyć osobę mającą tytuł pszczelarza lub tytuł technika pszczelarza, która przez co najmniej dwa lata samodzielnie prowadziła działalność w zakresie utrzymywania zwierząt gatunku pszczoła miodna (Apis mellifera).

3. 
Do wykonywania czynności o charakterze pomocniczym, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powiatowy lekarz weterynarii może wyznaczyć osoby mające doświadczenie w zakresie poskramiania zwierząt lub osoby, które zostaną przyuczone przez lekarza weterynarii do wykonywania tych czynności.