Zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.93.826

Akt utracił moc
Wersja od: 12 listopada 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1928 r.
o zakresie czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.

Na podstawie art. 134 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468) oraz art. 125 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządza się co następuje:
Instruktorowie korporacyj przemysłowych ustanowieni przy władzach przemysłowych wojewódzkich wchodzą w skład wydziałów, względnie oddziałów przemysłowych w Urzędach Wojewódzkich.

Instruktor korporacyj przemysłowych na m. st. Warszawę urzęduje przy Komisariacie Rządu m. st. Warszawy.

Instruktorów korporacyj przemysłowych mianuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek Wojewody, o ile zaś chodzi o instruktora korporacyj przemysłowych na m. st. Warszawę, na wniosek Komisarza Rządu, przy zastosowaniu przepisów o państwowej służbie cywilnej.
Wydatki osobowe i koszty podróży instruktorów korporacyj przemysłowych są preliminowane i asygnowane z budżetu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
Działalność instruktorów korporacyj przemysłowych rozciąga się na korporacje i związki korporacyj, cechy i związki cechów, izby rzemieślnicze oraz inne organizacje zawodowe dla rzemiosła i drobnego przemysłu, jak również instytucje i zakłady prowadzone przez korporacje i cechy lub ich związki.
Instruktorowie korporacyj przemysłowych powołani są do podniesienia poziomu społecznego, ekonomicznego i kulturalnego stanu rzemieślniczego oraz do pobudzenia organizacji i pracy w korporacjach i cechach, ich związkach i izbach rzemieślniczych.
W szczególności instruktorowie korporacyj przemysłowych są powołani do:
1)
prowadzenia ewidencji korporacyj, cechów, zakładów i t. d.,
2)
czuwania nad sprawami młodzieży, pozostającej pod pieczą organizacyj wymienionych w § 5 oraz zaznajamiania się ze sprawami wynikłemi ze sporów na tle nauczania rzemiosła,
3)
udzielania rad i informacyj, ułatwiania wszelkich zabiegów, związanych z organizowaniem i urządzaniem szkół, kursów i t. p., mających na celu wykształcenie i dokształcenie zawodowe,
4)
pomagania i ułatwiania przy opracowywaniu statutów i organizowaniu wszelkiego rodzaju kas i funduszów zapomogowych, składów surowców, półfabrykatów i wystaw, wzorów, wspólnych magazynów sprzedaży i t. p.,
5)
udzielania rad i informacyj przy likwidacji majątku korporacyj na wypadek rozwiązania oraz piecza nad zabezpieczeniem zakładów wychowawczych, należących do tych korporacyj,
6)
udzielania informacyj, porad i zachęty przy organizowaniu korporacyj, cechów, ich związków oraz przy organizowaniu życia społecznego, towarzyskiego i kulturalnego,
7)
zachęcania do prowadzenia przez korporacje wykazów wolnych miejsc pracy w zakładach zrzeszonych,
8)
interwenjowania osobistego w celu łagodzenia sporów, wynikłych pomiędzy uczestnikami korporacyj, cechu lub związki, inicjowania i rozstrzygania sporów przez sądy polubowne,
9)
przedkładania sprawozdań miesięcznych Ministerstwa Przemysłu i Handlu na podstawie własnych spostrzeżeń oraz materjałów, otrzymanych od władz, korporacyj, cechów, związków i zakładów,
10)
udzielania rad i informacyj przy powoływaniu sądów polubownych w sprawach pomiędzy członkami cechów i czeladnikami,
11)
brania udziału w obradach izb rzemieślniczych, udzielania im informacyj i wyjaśnień, jak również okazywania pomocy przy organizacji komisyj egzaminacyjnych i t. p.
Oprócz spraw wchodzących w zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych na zasadzie rozporządzenia o prawie przemysłowem załatwiają instruktorowie nadto wszystkie sprawy, dotyczące drobnego przemysłu i rzemiosła, przekazane im na mocy przepisów szczególnych.
Dla wykonania zadań określonych w §§ 6 i 7 instruktorowie mają prawo żądania od organizacyj wymienionych w § 5 udzielania informacyj i danych, tyczących się ich działalności, wglądu do wszelkich aktów, w szczególności do ksiąg protokółów i buchalteryjnych, uczestniczenia w zebraniach tych organizacyj oraz ich organów, jak również prawo wizytacji zakładów prowadzonych przez te organizacje.
W razie, gdyby instruktorowie korporacyj przemysłowych przy spełnianiu swych zadań spostrzegli braki w działalności tych korporacyj, cechów, ich związków i izb rzemieślniczych, jak i prowadzonych przez nie instytucyj, przedsiębiorstw i zakładów, winni wykazać zauważone nieprawidłowości i pouczyć o konieczności ich usunięcia. Jeżeli usiłowania te okażą się bezskuteczne, doniosą właściwej władzy nadzorczej dla wydania odpowiednich zarządzeń.
Właściwe władze winny przed wydaniem zarządzeń odnośnie organizacyj, wymienionych w § 5, zasięgać opinji instruktorów korporacyj przemysłowych w sprawach, które mogą dotyczyć działalności instruktorów.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.